Walka z analfabetyzmem i powszechny dostęp do edukacji w latach międzywojennych streszczały się w słowach: „Budowa szkół powszechnych to fundament niepodległości Polski". To właśnie wówczas została zainicjowana ożywiona działalność inwestycyjna w zakresie budownictwa szkolnego, służąca temu, żeby po latach zaborów wszystkie dzieci mogły uczyć się w godnych warunkach.
Architektura szkolna II Rzeczypospolitej (1918–1939) przedstawia, jak rozwijało się polskie szkolnictwo, jak projektowano i wykonywano budynki, będące połączeniem tradycji i nowoczesności. „Budujmy szkoły!" – w myśl tego hasła wznoszono nie tylko reprezentacyjne gmachy w dużych miastach, lecz także dużo szkół na wsiach i w miasteczkach. Rozwój szkolnictwa powszechnego był priorytetem Ministerstwa Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego, a projekty szkół niejednokrotnie powierzano znanym, w tym najwybitniejszym architektom.
Celem nowej publikacji Michała Pszczółkowskiego jest popularyzacja wiedzy na temat międzywojennej architektury szkolnej, dużo uwagi poświęcono zagadnieniom opieki i ochrony istniejących budynków. W książce zostały również uwzględnione obiekty z terenu Kresów Wschodnich, znajdujące się obecnie za wschodnią granicą Polski.Architekturę szkolną II Rzeczypospolitej wzbogacają oryginalne materiały archiwalne i współczesne zdjęcia, dokumentujące stan międzywojennych budynków szkolnych.
Tytuł Architektura szkolna ii rzeczypospolitej Autor Michał Pszczółkowski Wydawnictwo KSIĘŻY MŁYN DOM WYDAWNICZY MICHAŁ KOLIŃSKI EAN 9788377293782 ISBN 9788377293782 Kategoria Sztuka\Architektura ilość stron 300 Format 21.5x28.5x3 cm Rok wydania 2018 Oprawa Twarda Wydanie 1 Waga 2 kg
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Architektura szkolna II RP. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.