W niniejszej książce autorzy mieli zamiar pokazać, jak nad wyraz polska krytyka feministyczna jest uparcie wielowątkowa, wątpiąca, posiadająca świadomość umowności i zmienności swych politycznych celów. Pełna pasji, zaskakująca i nieprzewidywalna, bogata intelektualnie.
Niemęcząca (czytelniczek i czytelników) i nieumęczająca (literatury), porzucająca stereotypy, niedzieląca świata na kobiety i panów, burząca granice i niezasłaniająca się jedyną prawdą czyjegoś osobistego doświadczenia jako alibi.
[...] Mamy nadzieję, iż Czytelniczki i Czytelnicy tej książki odnajdą w skatalogowanych tu głosach właśnie taki złożony obraz polskiej krytyki feministycznej, która nie wyczerpała swych możliwości i która wciąż chce się spierać i dyskutować o tym, co jest nam bliskie o literaturze i jej bohaterach, a także bohaterkach.Tom pod redakcją Moniki Świerkosz jest w pełni udaną próbą podsumowania dwudziestu lat rozwoju polskiej krytyki feministycznej i badań genderowych.
Książka mieści lektury krytyczne i osobiste, zgodnie z zapowiedzią sporne, to znaczy konkurencyjne wobec przeszłości i poszukujące miejsca dla twórczości wielu autorów i głównie autorek, które nie doczekały się dostatecznie dociekliwych analiz wykorzystujących postępową metodologię feministyczną.
zaimplementowane procedury naukowe są wielowątkowe, heterogeniczne i {pomocn|przydatn)e w całościowej refleksji współczesnego literaturoznawstwa. W szkicach pojawiają się różne punkty widzenia, a perspektywa badawcza łączy się z problematyką konfliktów kulturowych i społeczno-politycznych.
Tytuł Sporne postaci polskiej krytyki feministycznej... Autor Monika Świerkosz Wydawnictwo Katedra Wydawnictwo Naukowe EAN 9788365155252 ISBN 9788365155252 Kategoria Literatura, Humanistyka Liczba stron 390 Format 12x19,5 cm Rok wydania 2016 Oprawa broszurowa
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Sporne postaci polskiej krytyki feministycznej...,732KS (6803502). Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.