Publikacja dofinansowana poprzez Polskie Towarzystwo Ludoznawcze Oddział w Gdańsku.
Trudno nie pytać, jaki aktualnie jest polski patriotyzm. W czym się przejawia? Jak wygląda na tle innych podobnych uczuć, doznań, postaw czy zachowań? Naszym celem jest podjęcie zbiorowej refleksji nad tym, czym jest patriotyzm w jego polskim wydaniu i czasami w kontraście do innych. [...] Debata o patriotyzmie toczy się wokół nas w mediach, w sztuce, na ulicach i stadionach. Toczy się w sposób, który nas fascynuje, intryguje, cieszy, ale też smuci i przeraża (każdego co innego). [...] Jesteśmy w czasie sporych ambiwalencji. Bo obok tej fali patriotycznego uniesienia widzimy tak samo wielką falę rozczarowania, rozgoryczenia, wręcz niechęci, jeśli nie nienawiści do swoich krajów. Widzimy masy ludzi, którzy porzucają swoje ojczyzny i uciekają przed wojną, przed przemocą, biedą i korupcją. Widzimy ludzi, którzy buntują się przeciwko temu, jak są urządzone ich kraje. Czy ci uciekinierzy, uchodźcy i emigranci nie są patriotami? Czy zdradzają swoją ojczyznę? A może to ojczyzna zdradziła ich? Albo ci, którzy ojczyznę zawłaszczają? Mamy pełną świadomość, iż tak stawiane pytania mało posiadają wspólnego z akademicką dyskusją, z ważeniem racji i rekapitulacją badań. Lecz to, co chcemy powiedzieć na samym początku, nie ma być refleksją akademicką i naukową. Robimy to celowo, ponieważ nie chcemy uciekać od refleksji w swojej istocie obywatelskiej. (Ze Wstępu)
Książka Kulturowe analizy patriotyzmu wychodzi z założenia, iż patriotyzm wymaga typowo krytycznej analizy, a nie celebracji jego duchowej wartości czy rytualnego ubolewania nad jego rzekomym kryzysem. Może nie ma czego wychwalać czy czego żałować? Należy z radością przywitać ten tom próbujący w sposób krytyczny przyjrzeć się patriotyzmowi. Teksty skategoryzowane w książce wyraźnie pokazują, iż trudno mówić o patriotyzmie w liczbie pojedynczej i przypisywać mu jednoznaczny status moralny. Patriotyzm ma bowiem różnorodne oblicza. Bywa zjawiskiem pożądanym i dobroczynnym, ale miewa jeszcze bardziej opresyjną i niebezpieczną naturę. (prof. Krzysztof Jaskułowski)
Tytuł Kulturowe analizy patriotyzmu Autorzy red. Katarzyna Kulikowska, Cezary Obracht-Prondzy Wydawnictwo Katedra Wydawnictwo Naukowe EAN 9788365155122 ISBN 9788365155122 Kategoria Literatura, Publicystyka liczba stron 598 Format 12x19,5 cm Rok wydania 2016 Oprawa broszurowa
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Kulturowe analizy patriotyzmu,732KS (6201628). Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.