Ambicja Xi Jinpinga wobec Chin jest fascynująca, ale w ostateczności może okazać się anachronizmem. Pod względem politycznym usiłuje odtworzyć zmilitaryzowaną partię-państwo jako skutecznego budowniczego suwerenności narodowej. Pod względem gospodarczym usiłuje rozwijać Chiny odgórnie zamiast wytwarzać indywidualistyczne i postępowe społeczeństwo oparte na stabilnych instytucjach działających na podstawie zasad legitymizacji. W polityce zagranicznej dąży do opartej na sile polityki sąsiedzkiej, w której Chiny podporządkowują sobie niewielkie kraje w swej strefie wpływów, oraz do ustalenia relacji „znacznej potęgi" ze Stanami Zjednoczonymi i Rosją. Niedługo mówiąc, wygląda na to, że Xi chce scalić XIX-wieczną geopolitykę z XX-wieczną leninowską polityką, aby zdobyć przewagę w zglobalizowanym świecie XXI wieku.
Oto wspaniała synteza i błyskotliwa analiza chińskiej polityki, z prowokującą do myślenia częścią dotyczącą przyszłości. Jean-Pierre Cabestan, autor Polityki zagranicznej Chin, Hong Kong Baptist University
W historii narodu bywają punkty bezprecedensowe. W swej przenikliwej i celnej książce, François Godement – wybitny europejski ekspert do spraw Chin – skupia się na niedługim, trzyletnim okresie, w którym Chiny zaczynają prezentować twardsze podejście zarówno do spraw wewnętrznych, jak i międzynarodowych. Jego analiza pozwala zrozumieć tę „nową normę" i stanowi trzeźwe spojrzenie na perspektywę dalszych rządów Xi Jinpinga.
David Shambaugh, The George Washington University, The Brookings Institution
François Godement – jeden z najwybitniejszych znawców współczesnych Chin, profesor paryskiego Instytutu Nauk Politycznych, dyrektor azjatyckiego programu European Council on Foreign Relations, twórca Asia Center IFRI, redaktor naczelny kwartalnika „China Analysis".
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Czego chcą Chiny?. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.