Rozmowa z Joachimem Trenknerem – znanym niemieckim dziennikarzem i publicystą, od kilkunastu lat korespondentem i członkiem redakcji „Tygodnika Powszechnego” – to obraz stosunków polsko-niemieckich i zmian społeczno-politycznych w Niemczech i w Europie na przestrzeni ostatnich 50 lat.
To opowieść nie tylko o sprawach doniosłych, z pierwszych stron gazet, takich jak wzniesienie i upadek Muru Berlińskiego, lecz także o tych nieznanych, a najistotniejszych – relacjach pomiędzy ludźmi, które były podstawą wielu zmian o znaczeniu historycznym.
Wydanie książki zbiega się z obchodzoną 17 czerwca 2011 r. 20 rocznicą podpisania Traktatu o prawidłowym Sąsiedztwie i przychylnej Współpracy między Polską a Niemcami. Książka wydana we współpracy z Fundacją Konrada Adenauera.
Joachim Trenkner urodził się w 1935 r. W Getyndze. W 1959 roku uciekł do Berlina Zachodniego. W latach 1962-1967 był redaktorem w nowojorskim „Newsweeku”. Po powrocie do RFN w 1968 r. Pracował jako redaktor polityczny Sender Freies Berlin i korespondent zagraniczny magazynu telewizji ARD „Kontrasty”, w którym później pełnił także funkcję zastępcy red.
naczelnego. W 1997 r. Powstały jego pierwsze teksty dla „Tygodnika Powszechnego”, a w 2004 roku został korespondentem z Niemiec i członkiem redakcji tego pisma. Dr Paulina Gulińska-Jurgiel urodziła się w 1979 w Rypinie.
W latach 1998-2004 studiowała kulturoznawstwo na Europejskim Uniwersytecie Viadrina we Frankfurcie nad Odrą, od 2009 roku jest pracownikiem naukowym Centrum Badań nad Historią Najnowszą w Poczdamie.
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Niemieckie lustro - Jeśli zamówisz do 14:00, wyślemy tego samego dnia. Darmowa dostawa, już od 300 zł. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.