Diagnozy i interwencje w praktyce pielęgniarskiej II wydanie książki Diagnozy i interwencje w praktyce pielęgniarskiej zaktualizowane i powiększone zostało dostosowane do potrzeb kształcenia studentów pielęgniarstwa oraz aktualnych wymagań praktyki.
Autorki przyjęły podejście bazujące na klasyfikacji NANDA-International najpowszechniejszej i systematycznie rozwijanej taksonomii diagnoz pielęgniarskich. Diagnozy i interwencje w praktyce pielęgniarskiej składają się z trzech części.
W pierwszych dwóch przedstawiono aktualne regulacje prawne w odniesieniu do realizowania zawodu pielęgniarki, założenia praktyki pielęgniarskiej opartej na faktach (Evidence-Based Practice, EBP) oraz koncepcję cyklu pielęgnowania.
W części trzeciej przedstawiono autorskie opracowania 73 kategorii diagnoz pielęgniarskich Wszystkie diagnozy zostały uaktualnione w stosunku do pierwszego wydania, a także dodano 22 kategorie diagnostyczne.
Każda kategoria diagnostyczna posiada definicję, opis cech ją charakteryzujących, a także czynniki etiologiczne/czynniki ryzyka (patofizjologiczne, związane z leczeniem, sytuacyjne i rozwojowe), pozwalające na krytyczne i wieloaspektowe przeanalizowanie przyczyny problemu i czynników z nim powiązanych.
W opracowaniu przedstawiono dodatkowo niedługie opisy przypadków pacjentów wraz ze sformułowanymi diagnozami pielęgniarskimi, celem opieki, interwencjami popartymi uzasadnieniem i oczekiwanymi wynikami opieki.
Ta innowacyjna publikacja powinna pomóc w zrozumieniu istoty procesu pielęgnowania i doskonaleniu praktyki pielęgniarskiej.
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Diagnozy i interwencje w praktyce pielęgniarskiej. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.