Rok 1989. W Polsce nadchodzi czas sporych zmian, a na ulicach czuć coraz bardziej optymistyczne nastroje. Udzielają się one dodatkowo Michałowi Rogińskiemu, który z coraz pokaźniejszą nadzieją patrzy w przyszłość. Wierzy, iż wkrótce powróci do kraju jego żona, Ola, która w stanie wojennym musiała wyjechać z Polski, by ratować życie ich córki. Jednak los i źli ludzie szykują im jeszcze niemało traumatycznych przeżyć. Podejrzewany o współpracę z obcym wywiadem Michał stanie przed wyborem, od którego zależeć będą dalsze losy jego najbliższych. Czy powtarzane przez niego niczym mantra słowa: „Już będzie prawidłowo” w końcu doczekają się spełnienia?
Burzliwe czasy przełomu, rzeczywistość pełna absurdów i niedorzeczności, a w tym wszystkim ludzie, którzy na przekór wszystkiemu próbują po prostu być szczęśliwi… „Najważniejsza” to poruszająca opowieść o wierności, zaufaniu i sile, jaką daje prawdziwa miłość.
Na zdjęciu zobaczył uśmiechniętą Olę i swoją córkę, trzymaną na rękach poprzez niskiego łysiejącego bruneta.
Zmroziło go, a w oczach pojawił się błysk, który zwiastował burzę.
– Kto to jest?! Przecież oni wyglądają na tym zdjęciu jak rodzina! – powiedział wzburzony.
Do pokoju wszedł Andrzej, rzucił okiem na zdjęcie i wzrokiem skarcił żonę.
Jest to już trzecia część losów Michała Rogińskiego, jego rodziny i przyjaciół, obejmująca nad wyraz interesujący okres w historii Polski, czas przełomu po „kolistym stole”. Autor szczególnie optymalnie ukazuje absurdy i uciążliwości życia w ówczesnej rzeczywistości, wskazując na aktualną w dodatku dzisiaj prawdę,zawsze najważniejsza jest rodzina. Opisuje także ten okres jako czas przygotowywania się aparatu partyjno-politycznego PRL-u do stworzenia nowej rzeczywistości gospodarczej i uwłaszczenia się na majątku narodowym. Polecam tę książkę zarówno starszemu, jak i młodszemu pokoleniu, jeszcze ze względu na niezwykle interesującą fabułę.
Andrzej Paradowski – dyplomata i wykładowca akademicki
Jan Śleszyński
Z zawodu jest inżynierem nawigatorem, oficerem Marynarki Wojennej w stanie spoczynku. Urodził się w Olsztynie w 1949 roku, gdzie spędził młodość. Dwadzieścia lat później rozpoczął naukę w Wyższej Szkole Marynarki Wojennej, a w grudniu 1970 roku był świadkiem tragicznych zajść w Gdyni. Jako oficer marynarki wojennej pełnił służbę na stanowiskach sztabowych. Obecnie jest emerytem i mieszka w prawidłowo, w gminie Kołobrzeg. W swych powieściach pokazujących bezprecedensowe lata najnowszej historii Polski stara się obalać mity związane z tamtymi wydarzeniami. Dotychczas opublikował Czyszczenie broni i Przepustkę od mężczyzny Boga, opisujące trafnie tragiczne wydarzenia Grudnia ‘70 i powstanie Solidarności i stan wojenny. Najważniejsza to trzecia i zarazem ostatnia książka z tego cyklu, która pokazuje wydarzenia rewolucyjnego 1989 roku.
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Najważniejsza. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.