Prof. Andrzej Bałandynowicz stworzył teorię zhumanizowanego odwetu kary pozbawienia wolności i teorię inkluzyjnej readaptacji społecznej, które stanowią podstawę aksjologiczną polityki kryminalnej państwa prawa.
Teoria zhumanizowanego odwetu kary pozbawienia wolności (teoria wielopasmowej resocjalizacji z udziałem społeczeństwa) nawiązuje do probacji jako zorganizowanego systemu kontroli społecznej preferującego różnorodne karanie oparte na substracie izolacji, integracji i inkluzji społecznej.
W teorii inkluzyjnej readaptacji społecznej Autor zwraca uwagę na zróżnicowanie przestępców - z jednej strony na ich szczególne predyspozycje osobowościowe do zachowań niezgodnych z prawem, z drugiej zaś - na ich zdolność do przyjmowania akceptowanych społecznie postaw społecznych.
"Prezentowana publikacja ulokowana jest w obszarze światopoglądu naukowego, uwzględnia przy tym podejście interdyscyplinarne i prezentuje, iż autor teorii probacji (wielopasmowej teorii resocjalizacji z udziałem społeczeństwa), na którą składają się filozofia karania, system progresywnych kar i metodyka nowoczesnania resocjalizacyjnego, wskazuje na wykorzystanie jej we wspomaganiu, nabywaniu umiejętności komunikacyjnych, rozwojowych i dostosowawczych osób karanych oraz wartości stwarzających ich tożsamość osobową, społeczną i kulturową.
Przeżywanie wolności emocjonalnej, zaufanie, odpowiedzialność, potrzeba prawa do wyboru i swobodnego zaciągania zobowiązań wobec wspólnotowości stanowią bowiem podstawowe wyzwanie dla osób zmagających się ze swymi trudnymi sytuacjami życiowymi.
Z kolei kulturowy rozmiar systemu probacji sprowadza się do kreowania modelu instytucjonalno-organizacyjnego w postaci kar wolnościowych i kar średniej mocy, a także określenia wzorców działania i norm innowacyjnania opartych na inkluzyjnych działaniach resocjalizacyjnych z udziałem całego społeczeństwa, które przebiegają wokół solidaryzmu społecznego uwzględniającego działania oparte na afirmowaniu uczciwości, pomocowości i efektywności".
Fragmenty z recenzji, Prof. Zw. Dr hab. Dr h.c. Brunon Hołyst, dr hab. Prof. Nadzw. Anna Kieszkowska Powyższy opis pochodzi od wydawcy.
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Probacja - andrzej bałandynowicz. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.