Publikacja jest jedynym na polskim rynku wydawniczym kompleksowym, monograficznym opracowaniem problematyki odpowiedzialności odszkodowawczej za delikty legislacyjne. Autor, szeroko akcentując zagadnienia ustrojowe i procesowe kontroli konstytucyjności prawa, wyczerpująco omawia przesłanki odpowiedzialności odszkodowawczej.
Koncentruje się na aktualnych zagadnieniach rozstrzyganych w orzecznictwie Sądu Najwyższego i sądów powszechnych, a także orzecznictwie trybunałów międzynarodowych i Trybunału Konstytucyjnego. O szczególnej aktualności opracowania świadczy omówienie zagadnień związanych z pandemią COVID-19.
Tysiące przedsiębiorców zapowiedziało albo już podjęło kroki zmierzające do pozwania Skarbu Państwa o wielomiliardowe odszkodowania za delikty legislacyjne wynikające z wydania przepisów prawa powszechnie obowiązującego, zwłaszcza rozporządzeń Rady Ministrów lub Ministra Zdrowia, zakazujących prowadzenia działalności gospodarczej albo ograniczających prowadzenie działalności.
w dodatku dużo osób fizycznych zostało ukaranych mandatami za zachowania formalnie zakazane przez rozporządzenia wydane bez wystarczających podstaw ustawowych. Wychodząc naprzeciw tym działaniom, liczne kancelarie adwokackie i radcowskie proponują usługę pozwania Skarbu Państwa za ograniczenia epidemiczne.
Adresaci: Książka jest przeznaczona dla sędziów i pełnomocników procesowych oraz pracowników administracji rządowej i samorządowej, upoważnionej do wykorzystywania i tworzenia aktów normatywnych. Będzie jednak {pomocn|przydatn)a dla każdego, kto może - a niekiedy musi - samodzielnie dochodzić swych praw przed sądem.
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Bezprawie legislacyjne. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.