Współtwórca: Takashi Nagasaki; Koordynacja: Macoto Tezka; Współpraca Tezuka Productions.
Rozwój technologiczny za każdym razem niesie ze sobą zmiany społeczne i ekonomiczne. Pojawia się zapotrzebowanie na nowych specjalistów,jednocześnie niektóre zawody zanikają. Maszyny usprawniają życie jednym, lecz koszt ich pracy bywa niższa niż ludzi, poprzez co niektórzy tracą zatrudnienie. Dlatego też sytuacja robotów w świecie PLUTO przypomina tę, w jakiej znajdują się imigranci w naszej rzeczywistości. Są tanią siłą roboczą, która nie zawsze jest traktowana na równi z resztą społeczeństwa. Niektórzy cieszą się z ich obecności, ale są i tacy, którzy szczerze ich nienawidzą.
Atom Żelaznoręki to jedno z ponadczasowych dzieł japońskiej sztuki komiksowej, wykonane poprzez nieodżałowanego mistrza Osamu Tezukę, którego zawsze podziwiałem. Dzieło porywa pokolenia czytelników od momentu powstania w 1950 roku do dziś. Praca nad PLUTO była dla mnie okazją, by tchnąć nowego ducha w komiks Atom Żelaznoręki: Największy robot na Ziemi, utwór, który wzruszał mnie, gdy byłem dzieckiem.
Naoki Urasawa
Po śmierci Osamu Tezuki nie ma japońskiej mangi. Był Leonardem Da Vincim, Goethem i Dostojewskim świata komiksu. Naoki Urasawa i ja nie chcieliśmy, aby osiągnięcia Tezuki odeszły w niepamięć, dlatego w 2003 roku, w okrągłą rocznicę urodzin głównego bohatera, z jego sztandarowego dzieła – Atoma Żelaznorękiego, stworzyliśmy remake epizodu pod tytułem: Największy robot na Ziemi.
Jakim człowiekiem był Osamu Tezuka? Co takiego chciał przekazać?
Tym, których zainteresował PLUTO, polecam również pozostałe komiksy Osamu Tezuki.
Takashi Nagasaki
Osamu Tezuka (1928-1989) uważany jest za ojca japońskiego komiksu (czasami zwany jest choćby Bogiem Mangi). Człowiek wszechstronny, z wykształcenia lekarz. Trudno wymienić twórcę z Kraju Kwitnącej Wiśni, który nie inspirowałby się jego dziełami. Nie sposób także wyliczyć wszelkich znanych tytułów, jakie stworzył, ale do najszczególniej rozpoznawalnych należą Atom Żelaznoręki, Black Jack, Król Dżungli i Budda. Jego imię nosi jedna z najszczególniej prestiżowych nagród japońskiego przemysłu komiksowego. W Takarazuce mieści się Muzeum Osamu Tezuki.
Naoki Urasawa urodził się w 1960 w Tokio. Sławę przyniosła mu linia YAWARA! - opowieść o dziewczynie uprawiającej judo. Obecnie jest jednym z najmocniej rozpoznawalnych japońskich twórców komiksowych. Na Zachodzie znany z reguły z ostatnich dzieł – MONSTER, 20th Century Boys i PLUTO. Otrzymał sporo nagród i nominacji, w tym jako jedyny twórca zdobył dwukrotnie Tezuka Osamu Shō. Wśród swoich inspiracji wymienia prace Katsushiro Ōtomo (autora Akiry).
Tytuł oryginału: Puto 3
kolekcja cyklu: PLUTO
ISBN: 9788365520685
Kod paskowy: 9788365520685
Autorzy: Tezuka Osamu, Urasawa Naoki
Tłumaczenie: Bolałek Radosław
Wydanie: 2
Rok wydania: 2021
Kod wydawcy: 30807
ilość stron: 200
Oprawa: Miękka
PKWiU: 58.11.1
Format: 15.0x21.0cm
Głębokość (mm): 13
Waga: 0.342
Języki: polski
Grupa towarowa: Książka
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Pluto. tom 3. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.