Ansible służy do automatyzacji wdrożeń oprogramowania i zarządzania jego konfiguracjami. Inżynierowie cenią ten framework za drobne wymiary, brak konieczności instalowania czegokolwiek na serwerach i prostotę użytkowania.
oferuje on proste i bardzo przydatne funkcje asygnowane do automatyzacji wielowarstwowych środowisk, przydaje się też do obsługi ciągłej integracji i ciągłego wdrażania oprogramowania (CI/CD) bez żadnego przestoju.
Może służyć do różnorodnych celów: przygotowania infrastruktury jako kodu, wdrożeń aplikacji czy automatyzacji codziennych, czasochłonnych zadań administracyjnych. Ta książka jest dedykowana dla programistów i administratorów, którzy poszukują produktywnej metody zarządzania systemami.
Pokazano w niej, w jaki sposób działa Ansible i jak należy przygotować go do pracy. Omówiono sposoby tworzenia scenariuszy (są to skrypty do zarządzania konfiguracją), zasady zarządzania zewnętrznymi serwerami i zaprezentowano najciekawsze funkcjonalności tego oprogramowania: wbudowane deklaratywne moduły.
W tym wydaniu uwzględniono zmiany wynikające z dynamicznego rozwoju Ansible, dodano również kilka rozdziałów poświęconych kontenerom, platformie Molecule, kolekcjom Ansible, obrazom i infrastrukturze chmurowej.
Wszystkie kody zostały zaktualizowane, a całość została wzbogacona o ergonomiczne wskazówki dotyczące dobrych praktyk programistycznych na platformach do weryfikowania kodu. W książce: zarządzanie konfiguracją i wdrożeniami systemów za pomocą Ansible dobre praktyki pracy z Ansible formaty linii, moduły i wtyczki generowanie obrazów kontenerów i instancji chmurowych tworzenie infrastruktury chmurowej automatyzacja procesów CI/CD w środowisku programistycznym platforma Ansible Automation w metodyce DevOps niewiele znaczące wymiary, prostota i nieszablonowa produktywność — poznaj Ansible!
Powyższy opis pochodzi od wydawcy.
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Ansible w praktyce w.3. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.