Jeszcze kilka lat temu,zwiększyć prędkość działania programu, wystarczyło wymienić procesor. Dzisiejsze procesory nie są znacząco szybsze od poprzedników. Nowsze architektury zapewniają zaledwie niewielkie przyrosty wydajności istniejących już programów. Nie ma innego wyjścia: jeśli programista chce wytwarzać skuteczne oprogramowanie, musi wiedzieć, jak optymalnie używać dostępnych zasobów obliczeniowych. Jest to nieprzystępna sztuka, wymagająca ciągłej gotowości do nauki.
To książka przeznaczona dla doświadczonych programistów, którzy chcą skutecznie wytwarzać sprawny kod. Omówiono w niej, jak korzystać z zasobów procesora i pamięci, unikać zbędnych obliczeń, mierzyć wydajność kodu i należycie stosować współbieżność i wielowątkowość. Zaprezentowano jeszcze zagadnienia związane z optymalizacjami przeprowadzanymi przez kompilator, a także metody sprawniejszego korzystania z cechy języka programowania (C++). Dokładnie wyjaśniono zasady projektowania oprogramowania pod kątem produktywności i by ułatwić przyswajanie wiedzy, zamieszczono niemało przykładów, które będą przydatne w czasie samodzielnej nauki. Dzięki dogłębnemu zrozumieniu wiedzy ujętej w książce łatwiej będzie podejmować właściwe decyzje podczas projektowania nowego systemu lub modyfikowania już istniejącej architektury.
Najciekawsze zagadnienia:
- korzystanie ze sprzętowych zasobów obliczeniowych
- uporządkowanie pamięci i należyte zorganizowanie danych
- skuteczność operacji a współbieżny dostęp
- stosowanie technik programowania bez użycia blokady
- powiększanie sprawności optymalizacji przy pomocy kompilatora
- interfejsy API dla współbieżnych struktur informacji i struktur o obszernej skuteczności
prawidłowe decyzje projektowe to klucz do sprawności kodu!
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Sztuka tworzenia wydajnego kodu. przewodnik po zaawansowanych technikach wykorzystywania sprzętu i kompilatorów. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.