Poradnik został napisany z myślą o początkujących logopedach, którzy prosto po studiach trafili do zacisznego gabinetu logopedycznego i rozpoczynają pracę pełni wiedzy oraz nadziei. Autorka uważa, iż pomocny może być także dla logopedów praktyków, nauczycieli i rodziców.
Celem Autorki było usystematyzowanie i podanie najważniejszych ergonomicznych oraz wskazówek koniecznych w codziennej praktyce i terapii. Wszystko zostało napisane w jak najistotniej krystalicznej formie,ułatwiać korzystanie z poradnika i by służył on w razie trudności na każdym kroku.
impulsem do stworzenia książki było niezadowolenie z dostępnej literatury logopedycznej, w której ciągle czegoś brakowało: albo forma była nieprzejrzysta, albo skategoryzowany materiał wyrazowy był niedobrany właściwe, poprzez co sama Autorka poświęcała dużą część swego czasu na wyszukiwanie optymalnych wyrazów do ćwiczeń.
Zdaje sobie sprawę z tego, że nie wszystkie wyrazy, które pojawiły się w poradniku, będą zrozumiałe jednocześnie dla dziecka, jak i rodzica, lecz będzie to dobra okazja do poszerzenia słownika czynnego i biernego.
Najważniejsze jednak jest to, by dziecko potrafiło dobrze powtórzyć ćwiczoną głoskę w danym wyrazie. Oczywiście będą wyrazy łatwiejsze i trudniejsze, które wedle uznania można pominąć lub z nich skorzystać w przypadku wyczerpania listy wyrazów łatwiejszych do wymówienia.
sporo czasu i uwagi Autorki skupiło się na wyborze materiału wyrazowego, który został dobrany niezwykle starannie. Został on w większości przypadków uporządkowany według powtarzającego się schematu: głoska, sylaby, wyrazy z uwzględnieniem podziału na fazy artykulacyjne – występowanie głoski w nagłosie, śródgłosie, wygłosie.
Następnie miejscami występują wyrazy, w których dana głoska pojawia się kilkakrotnie, dalej można natrafić na wyrażenia dwuwyrazowe, a na końcu przekazane zostały krótsze i dłuższe zdania do ćwiczeń utrwalających.
najmocniej zależało Autorce na tym, aby w wyrazach znajdowała się ćwiczona głoska w otoczeniu tylko samogłosek albo spółgłosek łatwych do wymówienia dla dziecka. Tytuł funkcjonalny poradnik terapii wad wymowy.
U dzieci w wieku przedszkolnym i młodszym szkolnym Autor Sandra Glej Wydawnictwo Impuls EAN 9788380958555 ISBN 9788380958555 Kategoria Książki\Logopedia,Pedagogika,Dydaktyka liczba stron 120 Format 16x23.5x0.6 cm Rok wydania 2020 Oprawa Miękka Wydanie 2 Waga 0.202 kg
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Praktyczny poradnik terapii wad wymowy w.2. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.