Tematem książki jest Polska Armia Ludowa, jedna z wielu organizacji konspiracyjnych. Jest to pierwsze tak szerokie opracowanie o jej działalności. Autor zajmuje się genezą organizacji, jej rozwojem i powiązaniami z innymi strukturami Polski podziemnej. Podejmuje też kwestię kontrowersyjnej postaci Henryka Boruckiego ps. „Czarny" i jego związków z Gestapo.
„Podjęcie tematu historii PAL jest bezdyskusyjnie ruchem więcej niżeli celowym. Nazwa tej organizacji pojawia się wprawdzie w licznych opracowaniach,w głównej mierze pisze się o niej w sposób skrajnie lakoniczny. Jak mnóstwo konspiracyjnych struktur działających w latach 1939–1945 na ziemiach polskich nie doczekała się ona dotychczas poważniejszego ujęcia monograficznego. Zjawisko to integruje się oczywiście z ogromnymi trudnościami, jakie występują podczas przygotowywania tego rodzaju prac. Wynikają one z konieczności żmudnego uzupełniania „puzzli" – fragmentów danych zawartych w dokumentach archiwalnych, prasie podziemnej, relacjach itd. I łączenia ich w logiczną całość. Profesor Gąsiorowski wykonał tę pracę wspaniale, w związku z czym otrzymaliśmy książkę wyjątkowo ważną".
dr Sebastian Piątkowski
„Monografia prof. Andrzeja Gąsiorowskiego to doskonała pozycja. Jej podstawową wartością, obok nowatorskiego tematu, jest rzetelność badawcza autora. [ ] Należy ona do innowacyjnych w swej dziedzinie. Ośmielam się twierdzić, że jest to doskonałe kompendium tej nieznanej dotychczas szerzej organizacji. Kompendium niemało dające badaczom zajmującym się pokrewnymi tematami, wyjaśniające sporo niejasnych do tej pory wydarzeń. Kompendium wyczerpującym najważniejsze problemy".
dr hab. Piotr Niwiński
Andrzej Gąsiorowski (ur. 1950) – prof. Dr hab., historyk, politolog, dyrektor Instytutu Politologii Uniwersytetu Gdańskiego, kustosz dyplomowany w Dziale Naukowym Muzeum Stutthof w Sopocie, członek Rady Fundacji Generał Elżbiety Zawackiej w Toruniu. Autor ponad dwustu prac naukowych dotyczących najnowszej historii Polski.
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Polska armia ludowa 1943-1945 Muzeum ii wojny światowej. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.