JERZY KAŹMIERCZYK urodził się w Łodzi w 1932 roku. Już od dziecka chciał grać. Był podwórkowym muzykantem, a w czasie okupacji hitlerowskiej grywał nawet „zawodowo" za pajdę chleba – niekiedy nawet z szynką. Nauczył się grać w szkolnej orkiestrze dętej. Zafascynowany jazzem, który wtedy był muzyką niechcianą przez władze i żyć się z niej nie dało, pracował w biurze projektów jako projektant. Po pracy grał jazz w „Klubie 77". Okazyjnie grywał w dodatku w Operetce Łódzkiej i Orkiestrze Radia Łódź. Był członkiem orkiestry występującej na Festiwalu Młodzieży w Bukareszcie.
Wojsko Polskie chciało posiadać takiego muzykanta i wcieliło obywatela poborowego w swoje szeregi. Trafił na Dolny Śląsk. Grał w Reprezentacyjnej Orkiestrze Śląskiego Okręgu Wojskowego. Później jako trio muzyczne występował w Domu Oficera we Wrocławiu. Koncertowali wszędzie tam, gdzie Zarząd Polityczny Sztabu widział taką konieczność… polityczną. Zabawiali publiczność, kiedy wojsko wytwarzało Rolnicze Spółdzielnie Wojskowe. Grali, kiedy wrocławianie rozbierali ruiny i wysyłali cegłę do Warszawy, kiedy ludność miasta sprzątała swoje ruiny i budowała Kościuszkowską Dzielnicę Mieszkaniową. Występowali na sielankowych zabawach w miejskich parkach, jak także na statku pływającym po Odrze. A ponieważ posiadali też inne talenty, przydzielono ich do Sekcji Propagandowej. Malowali tam obrazy ówczesnych wodzów narodu, ale też – tak przy okazji – realizowali odpłatne zamówienia prywatne.
Przygód mieli dużo, bo byli wszędzie tam, gdzie coś ciekawego się działo. Życie w wojsku to oryginalny system przetrwania. Mówiono choćby, że to takich „Szwejków Trzech", co czytelnik zapewne potwierdzi. Wojskowe Trio Muzyczne dostosowało się i upowszechniało własną filozofię przetrwania, bo byli przecież z Wodnego Rynku w mieście Łodzi.
Autorzy: Jerzy Krzywik-Kaźmierczyk
EAN: 9788377296585
Głębokość: 24.000000
ISBN: 978-83-7729-658-5
ilość stron: 328
Oprawa: Miękka
wariant: Książki
Rok wydania: 2021
Szerokość: 145
Wydanie: 1
Wydawnictwo: KSIĘŻY MŁYN DOM WYDAWNICZY MICHAŁ KOLIŃSKI
Wysokość: 205
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Księży młyn dom wydawniczy michał koliński Głodni obrońcy zamku czocha. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.