Zbiór studiów Wojciecha Iwańczaka poświęcony jest „świadkom historii”. Pojęcie to ma – według autora – dwojakie znaczenie i znajduje odbicie w układzie książki. Część pierwsza analizuje najróżniejsze przeciętniewieczne źródła i próbuje ukazać specyfikę widzenia zjawisk poprzez ówczesnych autorów.
Materiału dla dociekań dostarczyli tacy pisarze jak Jan Długosz, Eneasz Sylwiusz Piccolomini, kroniki czeskie czasów Luksemburgów ze perfekcyjną „Kroniką Zbrasławską” na czele oraz pierwsza „narodowa” rymowana kronika czeska tzw.
Dalimila. W osobnym szkicu autor próbuje zakreślić granice wolności twórczej pisarzy w średniowieczu.W części drugiej tomu skategoryzowano studia nad historiografią mediewistyczną XIX i XX w., od czeskiego „ojca narodu” Franciszka Palackiego poczynając, poprzez twórczość Josefa Macka, Franciszka Grausa, a na zmarłych niedawno Stanisławie Russockim, Stanisławie Bylinie i Jerzym Kłoczowskim kończąc.
To są ci „świadkowie historii” w drugim znaczeniu, Wojciech Iwańczak stara się ukazać widzenie świata przeciętniewiecza przez życie i badania wybitnych uczonych ostatnich dwóch stuleci.Wojciech Iwańczak jest obecnie wykładowcą Akademii Ignatianum w Krakowie.
Absolwent Uniwersytetu Warszawskiego, tamże uzyskał habilitację, zaś doktorat i profesurę „belwederską” w Instytucie Historii PAN. Jest autorem ponad 350 prac, publikowanych w kilkunastu krajach ( kilka książek przetłumaczono w Niemczech i w Czechach ), członkiem Polskiej Akademii Umiejętności, Towarzystwa Naukowego Warszawskiego, członkiem honorowym Czeskiego Towarzystwa Historycznego, posiadaczem najwyższego czeskiego odznaczenia naukowego Medalu Franciszka Palackiego.
Brał udział w konferencjach i wykładał m. In. W Australii, Republice Południowej Afryki, Brazylii, Puerto Rico, Nowej Zelandii, USA, Tasmanii, Chinach oraz w wielu krajach europejskich. W swych badaniach skupia się na dziejach Europy Środkowej późniejszego przeciętniewiecza i na historii geografii i kartografii.Spis treści Małopolska w przeciętniewiecznym dziejopisarstwie czeskim (2001) Problematyka śląska w Historii czeskiej Eneasza Sylwiusza Piccolominiego (2009) Tradycja i świeże zjawiska w Kronice zbrasławskiej (2015) Postać Zygmunta Luksemburskiego w ujęciu Jana Długosza (2016) Morawy w ujęciu Jana Długosza (2016) Jana Długosza obraz miasta (2018) Co tzw.
Dalimil sądził o Polsce i jej mieszkańcach (2018) Kilka uwag o wolności twórczej pisarzy w przeciętniewieczu (2014)Historiografia XIX–XXI w. Kolonizacja niemiecka w Polsce – w poszukiwaniu prawdy historycznej (2000) Książęta śląscy w syntezie Franciszka Palacký’ego (2007) pomiędzy Europą i Azją.
Sąsiedzi Polski w świetle mediewistyki XX w. (2008)
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Świadkowie historii?. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.