W ślad za wydanym w 2012 roku podręcznikiem Powszechna historia ustroju autorstwa Mariana Klementowskiego przygotowany został wybór źródeł z tegoż przedmiotu. Myślą wiodącą opracowania jest powiązanie z układem, a także treścią podręcznika M.
Klementowskiego i zilustrowanie materiałem, przede wszystkim normatywnym, omawianych ustrojów państwowych, poszczególnych instytucji czy także obszarów życia publicznego przeszłych epok. Szeroki dobór źródeł (liczy 299 pozycji), jakiego dokonali autorzy, został podzielony został na pięć części.
Cztery pierwsze odnoszą się do działów podręcznika M. Klementowskiego, z tym iż część pierwsza (A),,Ustroje państw w przeciętniewieczu" odpowiada łącznie działom I-III w ujęciu podręcznikowym. W każdej z czterech części,,Wyboru" stanowczymi wyznacznikami rzeczowymi są cztery obszary: 1.
Ustroje państwowe oraz organizacja zarządu centralnego i lokalnego, 2. Państwo a gospodarka i społeczeństwo, 3. Sądownictwo, 4. Państwo a wyznania. Autorzy dokonali wyboru tekstów, korzystając w nadzwyczajnej większości z polskich przekładów i zbiorów (w kilkunastu przypadkach dokonali tłumaczeń własnych, jak także wykorzystali niepublikowane tłumaczenia W.
Sawickiego przechowywane w Katedrze Historii Państwa i Prawa UMCS). Sięgnęli do kilkudziesięciu rozmaitych opracowań - od najstarszych pochodzących jeszcze z lat przed I wojną światową, przez teksty z okresu międzywojennego, dochodząc do wyboru źródeł współczesnych.
Wykorzystali zbiory z powszechnej historii ustroju poprzedników, począwszy od wyboru M. Sczanieckiego (w opracowaniu M. Wąsowicza) powstałego w środowisku warszawskim, następnie wyborów B. Lesińskiego i J.
Walachowicza i A. Gulczyńskiego, B. Lesińskiego, J. Walachowicza, J. Wiewiórowskiego pod red. B. Lesińskiego będących rezultatem prac poznańskich historyków ustroju i prawa, kolejno zbioru M. J. Ptaka, M.
Kinstlera z wrocławskiego ośrodka historyczno-prawnego i M. Hładija, D. Malca, J. Malca, Z. Zarzyckiego ze środowiska krakowskiego - żeby wymienić te najważniejsze. W tym szeregu znajduje się także książka Najstarsze konstytucje z końca XVIII i I połowy XIX wieku w opracowaniu P.
Sarneckiego. Oprócz tego teksty pochodzą z licznych publikacji historyków i prawników, które ze względu na walory tłumaczeń służą wykorzystaniu, a są dziś rzadkie i trudno przystępne. Książka jest przeznaczona dla studentów prawa i innych kierunków w obszarze nauk społecznych i humanistycznych.
Może służyć jednocześnie w przygotowaniach egzaminacyjnych, jak i na seminariach magisterskich, a także doktoranckich. Dzięki pokaźnemu i głębokiemu przedstawieniu tekstów (od progu przeciętniewiecza po wiek XX) może być także pomocą dla prawników bądź historyków, którzy w analizach przeszłości widzą sens i możliwość rozwiązań problemów współczesnych.
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Powszechna historia ustroju Wybór źródeł. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.