Marian Smoluchowski jest przede wszystkim cytowanym polskim naukowcem - Web of Science określa liczbę cytowań jego prac w okresie od 1894 do 2014 roku na 7235 (Maria Curie-Skłodowska była w tym czasie cytowana 1582 razy).
Regularnie przywoływane są równania dotyczące teorii procesów stochastycznych, a równanie ciągłości Smoluchowskiego wykorzystywane jest w opisach procesów sedymentacji i koagulacji. Jego badania dotyczące ruchów Browna przyczyniły się do triumfu teorii atomistycznej w fizyce.
Dzięki ich wykorzystaniu Richard Zsigmondy, Jean Perrin i Theodor Svedberg otrzymali w latach 1925-1926 Nagrody Nobla. Książka przedstawia wkład polskiego fizyka w naukę oraz filozofię, zwłaszcza filozofię przyrody.
Badania Smoluchowskiego dotyczące przyczyny i przypadku doprowadziły do wprowadzenia rachunku prawdopodobieństwa do fizyki. Jego teoria kryterium użyteczności odpowiada na pytania, jak rozwija się nauka i jak weryfikujemy hipotezy, a także teorie.
Udowadnia,użyteczność jest kategorią uniwersalną i odnosi się do wszystkich aspektów funkcjonowania człowieka w świecie przyrody. Jan Grzanka - uzyskał tytuł doktora na Wydziale Filozofii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.
Absolwent Wydziału Hydrotechniki Politechniki Gdańskiej i Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego (na kierunku filozofia) oraz Studiów Podyplomowych w Szkole Filozofii Tadeusza Gadacza Collegium Civitas.
Członek Pomorskiego Towarzystwa Filozoficzno-Teologicznego i Polskiego Towarzystwa Filozoficznego, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Szekspirowskiego, redaktor naczelny Universitas Gedanensis. Książka dr Grzanki nie jest ani biografią Smoluchowskiego, ani formą agitacji ideologicznej.
Jej wartość jest oparte typowo na stanowczym wysiłku włożonym ze strony Autora w odsłonięciu, realnie zobiektywizowanym, licznych aspektów myślenia i poglądów polskiego fizyka o charakterze filozoficznym.
Autor dotarł do niemal wszelkich widocznych dla omawianego tematu źródeł i opracowań, wykazując się przy tym podejściem wobec nich wysoce krytycznym i bezstronnym. Dr hab. Jacek Rodzeń, prof. UJK Powyższy opis pochodzi od wydawcy.
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Między fizyką a filozofią. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.