Edycja z mapami Warszawy z czasów powstania. Jedna z nich prezentuje wędrówkę Białoszewskiego po Warszawie powstańczej i jego miejsca schronienia. "Od placu Żelaznej Bramy, od placu Bankowego, od Elektoralnej, Chłodną po naszej stronie pod murem lecieli i lecieli ludzie, kobiety, dzieci, wszyscy schyleni, szarzy, posypani czymś.
Pamiętam, że zachodziło słońce. Paliło się. Ludzie lecieli i lecieli. Potokiem. Ze zbombardowanych domów." Nowa, odcenzurowana, poprawiona i uzupełniona edycja Pamiętnika z powstania warszawskiego oparta jest na trzech źródłach, stanowi ich wypadkową.
Pierwsze źródło to wydanie trzecie Pamiętnika (PIW 1976), ostatnie czytane i udoskonalane przez Autora. Drugą podstawą jest maszynopis pierwszego wydania znajdujący się dziś w archiwum obecnego spadkobiercy spuścizny Białoszewskiego.
Maszynopis gromadzi mnóstwo poprawek i skreśleń, przy czym nie wszystkie pochodzą od Autora. Wśród wprowadzonych zmian są skreślenia spowodowane względami ideologicznymi czy politycznymi, nie brakuje także korektur stylistycznych.
Trzecie źródło to autorskie nagranie niemal całego Pamiętnika przechowywane w archiwum Polskiego Radia. Niektóre ze zmian, jakich Białoszewski dokonywał w trakcie nagrania, jawią się jako niezwykle, z najróżniejszych względów, widoczne i zostały uwzględnione w tej edycji.
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Pamiętnik z Powstania Warszawskiego - Dostępne od: 2014-10-29. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.