Piśmiennictwo poświęcone bezpieczeństwu granic Rzeczypospolitej Polskiej jest wyjątkowo bogate. Chodzi tutaj zarówno o czasopiśmiennictwo, jak i o publikacje zwarte pisane z perspektywy zróżnicowanych nauk i dyscyplin.
Jednak dynamika stosunków międzynarodowych, zwłaszcza w wymiarze sąsiedzkim, występujące nowe wyzwania i zagrożenia – agresja rosyjska na Ukrainę, sytuacja na granicy polsko-białoruskiej – skłaniają do nowego spojrzenia na podjętą problematykę.
Celem niniejszej publikacji jest analiza i ocena podstaw prawnych, traktatowych i dokonujących się przemian instytucjonalnych obejmujących ochronę, bezpieczeństwo granic Polski. Autorzy przeprowadzili szczegółową analizę aktów prawnych – krajowych i międzynarodowych – aktualnej literatury i czasopiśmiennictwa oraz różnorakich źródeł.
Bezpieczeństwo, odporność i niepodzielność granic Polski jest zagadnieniem interdyscyplinarnym, które wpisuje się w obszar nauk prawnych, nauk o bezpieczeństwie, nauk o zarządzaniu i jakości i innych. (…) Podjęty problem badawczy jest istotny ze względów poznawczych, jako że dotyczy dynamicznych przemian, nowych wyzwań i zagrożeń, ewolucji regulacji prawnych i instytucjonalnych obejmujących jeden z ważniejszych wymiarów bezpieczeństwa narodowego, jakim jest bezpieczeństwo, solidność i niepodzielność granic Polski.
Fragment wstępu Autorzy recenzowanej monografii poświęcili uwagę analizie trwałości, integralności i bezpieczeństwa granic Rzeczypospolitej Polskiej. Analizie poddali z reguły uwarunkowania prawne, doktrynalne określające zakres bezpieczeństwa granic, nierozłączność terytorialną.
Przedmiotem badań stały się formacje graniczne, Siły Zbrojne RP zwłaszcza Marynarka Wojenna. Dogłębna analiza, przyjęta perspektywa prezentowanej problematyki stanowią o unikatowej aktualności recenzowanej pracy.
Wnosi ona nowe wartości do analiz omawianej problematyki, szczególnie w okresie ożywionej dyskusji naukowej i debaty społecznej nad bezpieczeństwem granic RP, zwłaszcza na tle nowych wyzwań i zagrożeń.
wyjątkowa aktualność prezentowanej w monografii problematyki, przyjęta perspektywa i dogłębna analiza pozwalają na pozytywną ocenę, zarówno w warstwie merytorycznej, jak i metodologicznej. Z recenzji prof.
dr. Hab. Waldemara Kaczmarka
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Nienaruszalność, trwałość i bezpieczeństwo granic rzeczypospolitej polskiej. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.