Nadrzędność bezpieczeństwa nad innymi dziedzinami życia i funkcjonowania państw jest dość szczególna, albowiem jest wartością, której osiąganie stanowi powinność elementarną. Strategiczne zadania w systemie ochrony danych niejawnych obejmują zapewnienie bezpieczeństwa informacyjnego państwa i skutecznej realizacji jego funkcji wymagających przetwarzania i dystrybucji informacji niejawnych poprzez uniemożliwianie w uzyskiwaniu nieuprawnionego dostępu do danych niejawnych i ich ujawnieniu.
(...) Autorzy tej na pewno wartościowej pracy poświęcili uwagę w głównej mierze analizie zjawisk stanowiących możliwe i wysoce prawdopodobne zagrożenia dla bezpieczeństwa, ochrony informacji niejawnych i ciągłości realizacji procesów informacyjnych.
Analiza ta obejmuje perspektywę równocześnie krajową jak i międzynarodową. Praca wnosi istotne wartości do rozwoju analiz bezpieczeństwa informacyjnego państwa w aspekcie bezpieczeństwa narodowego. Można w niej zobaczyć walory metodologiczne i merytoryczne wyraźne z punktu widzenia nauk społecznych, a także aktualnych potrzeb zarządzania bezpieczeństwem informacyjnym.
Z recenzji wydawniczej dr. Hab. Inż. Janusza Rybińskiego, prof. WAT Za cel monografii redaktorzy naukowi przyjęli wyjaśnienie roli informacji niejawnych i ich ochrony we współczesnym państwie. Zaprezentowanie kontekstu krajowego jest obszerne i opracowane w ciekawy sposób, a na szczególną uwagę zasługuje rozdział poświęcony człowiekowi – jako najsłabszemu ogniwu w systemie ochrony informacji niejawnej.
(…) Zaprezentowanie powyższej problematyki przy pomocy studium przypadku dało naukowcom spore możliwości w spojrzeniu na aspekt człowieka w sposób interdyscyplinarny i wielowątkowy. Problematyka krajowa monografii jest interesująco nakreślona, a wybór rozdziałów pozwala adekwatnie przyjrzeć się roli danych niejawnych i ich ochrony w Polsce.
(…) Autorzy rozdziałów i jej redaktorzy naukowi w poprawny sposób wywiązali się z zadania jakie sobie postawili przystępując do jej opracowywania. W moim odczuciu dali asumpt do dalszych poszerzonych i pogłębionych badań w tym zakresie.
Pozycja ta powinna się radować zainteresowaniem grona specjalistów i ekspertów zajmujących się obronnością i bezpieczeństwem. Z recenzji wydawniczej płk. Dr. Hab. Jacka Lasoty, prof. ASzWoj
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Ochrona informacji niejawnych w perspektywie krajowej i międzynarodowej. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.