\n\nW publikacji przedstawiono praktyczne aspekty związane z utworzeniem i utrzymywaniem efektywnych rozwiązań i środków wykorzystywanych przez spółki publiczne. Ma to na celu zapewnienie zgodności ich działania w zakresie realizacji wymagań wynikających równocześnie z przepisów prawa, jak i norm społecznych, a także etycznych, regulacji i standardów progresywnania, które dobrowolnie przyjmują do stosowania.
Sformalizowany zespół powiązanych rozwiązań organizacyjnych i proceduralnych, którego przedmiotem jest zapewnienie zgodności działania danego podmiotu, określany jest systemem compliance. \n\nOpracowanie jest kompleksowym poradnikiem po zasadach i zaleceniach dotyczących utworzenia i utrzymywania produktywnie funkcjonujących systemów zapewnienia zgodności działania.
Zaprezentowano w nim niemało przykładów rozwiązań i narzędzi zmierzających do minimalizacji ryzyka braku zgodności. Szeroko odwoływano się do korzystnych Praktyk Spółek Notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych 2021 i najnowszej normy ISO 37301, jak w dodatku komunikatów i stanowisk Europejskiego Urzędu Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych, Komisji Nadzoru Finansowego, a także Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie S.A.\nWdrożenie wydajnego systemu compliance jest bardzo wyraźne dla zarządów spółek publicznych i ich menedżerów odpowiedzialnych za należyte działanie organizacji, a także dla rad nadzorczych, które powinny aktywnie brać udział w zapewnieniu zgodności działania spółki, w tym ograniczaniu ryzyka wystąpienia nadużyć.
krystaliczność i zgodność działania spółek publicznych sprzyja budowaniu długoterminowego zaufania na rynku kapitałowym. \n\nW przypadku spółek publicznych nawiązujących relacje międzynarodowe posiadanie tego typu rozwiązań jest nieodzowne z uwagi na oczekiwania regulacyjne innych państw.
Obszar ten staje się w dodatku coraz bardziej pokaźny w polskiej rzeczywistości gospodarczej. Toczące się prace legislacyjne dotyczące odpowiedzialności podmiotów zbiorowych za czyny zabronione pod groźbą kary przewidują, iż o nieprawidłowości w organizacji działalności podmiotu, która ułatwiła albo umożliwiła popełnienie czynu zabronionego, może świadczyć m.in.
brak określonej osoby lub komórki organizacyjnej nadzorującej przestrzeganie zgodności, jak również brak określenia zasad postępowania na wypadek zagrożenia popełnienia czynu zabronionego albo skutków niezachowania reguł ostrożności.
\n\nKsiążka jest asygnowana dla adwokatów, radców prawnych, pracowników działów kadr, sprzedaży, marketingu i PR, menedżerów spółek publicznych, spółek wchodzących w skład grup kapitałowych, spółek kapitałowych chcących wdrożyć albo mających systemy compliance, dyrektorów jednostek organizacyjnych, członków zarządów, rad nadzorczych oraz przedsiębiorców, którzy chcą wdrożyć w swych organizacjach system compliance.
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Compliance w spółkach publicznych. praktyczny przewodnik, F179F99FEB. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.