Problem pochodzenia, „skąd się to wzięło?", to - obok pytania o istotę i cel - jeden z trzech stanowczych typów problemów filozoficznych dotyczących rzeczywistości przyrodniczej. Obecnie najciekawsze dyskusje w tym obszarze dotyczą teorii inteligentnego projektu i jej związkom z teorią ewolucji albo szerzej – z naturalizmem.
„O pochodzeniu. Ujęcie filozoficzne" pod redakcją Grzegorza Malca i ze wstępem Kazimierza Jodkowskiego to zbiór artykułów cenionych specjalistów (Steve Clarke, William A. Dembski, Taner Edis, Jeffrey Koperski, Robert A.
Larmer, Stephen C. Meyer, Del Ratzsch) po raz pierwszy opublikowanych w języku polskim. Proponują refleksję nad tym, jak nauka może pomóc nam lepiej zrozumieć świat przyrody. Jakie standardy powinna spełniać dobra teoria naukowa? Czy naturalizm metodologiczny jest niezbędnym warunkiem naukowości? Czy teoria inteligentnego projektu jest tylko formą teologii naturalnej? Czy teoria ta może zwiastować koniec nauki? Odpowiedzi na te i inne pytania można znaleźć w tym tomie.
Stanowi on początek linii wydawniczej, która ma składać się z trzech publikacji. Spośród wybranych tekstów jedne są dla teorii inteligentnego projektu (ID) przyjazne, a inne wręcz przeciwnie – krytyczne.
W ten sposób czytelnik uzyskuje obszerniejszą możliwość wypracowania na ten temat obiektywnej oceny. Ta ważna książka porusza filozoficzne aspekty teorii inteligentnego projektu. Obejmuje przekłady z języka angielskiego siedmiu wyśmienitych artykułów albo rozdziałów monografii, których autorami są wybitni filozofowie.
Udany wybór prac i ich autorów pozwala czytelnikowi z niesłabnącym zainteresowaniem śledzić debatę wokół problematyki pochodzenia, zwłaszcza pochodzenia informacji biologicznej. Uwzględnione są ważne kwestie z zakresu filozofii nauki i filozofii przyrody jak jeszcze implikacje światopoglądowe i społeczne.
Debata jest przedstawiona w sposób plastikowy i nadzwyczaj przystępny, na dodatek dla laików. Książka wpisuje się trend nowej rewolucji naukowej odrzucającej naturalizm ewolucjonistyczny. - prof. Dr hab. Marian Wnuk „O pochodzeniu" jest szczególną i wartą polecenia publikacją.
Siedmiu znanych filozofów podejmuje w niej coraz częściej dyskutowany problem dopuszczalności w nauce wyjaśnień odwołujących się do przyczyn innych aniżeli naturalne. A robią to w sposób niestandardowy – bez ulegania powszechnie przyjętemu poglądowi, zgodnie z którym w nauce dopuszczalne są jedynie wyjaśnienia odwołujące się do przyczyn naturalnych.
Pytają zatem o to, czy za pomocą kategorii przypadku i konieczności da się wyjaśnić zachodzenie wszystkich zjawisk w przyrodzie. Lektura nie tylko dla naukowców! - dr hab. Krzysztof J. Kilian, prof. UZ linia „O pochodzeniu" Historia myśli ludzkiej obfituje w najróżniejsze próby zrozumienia otaczającego nas świata przyrody.
Zagadnienia, które wzbudzają w tym obszarze zapewne najwięcej kontrowersji, dotyczą pochodzenia Wszechświata, życia i człowieka. „O pochodzeniu" to trzy tomy skatalogowanych artykułów pod redakcją Grzegorza Malca, omawiające zagadkę pochodzenia w ujęciu filozoficznym (tom 1), historycznym (tom 2) i naukowym (tom 3).
Cechą specyficzną całej kolekcji jest podejście polemiczne, które pozwala czytelnikowi poznać przeróżne opinie i argumenty wybitnych uczonych przedstawiających odmienne stanowiska w sprawach m.in. Naturalizmu, teorii inteligentnego projektu i teorii ewolucji i tło historyczne toczących się debat.
Na wszystkie trzy tomy składa się skrupulatny wybór artykułów przybliżających polskiemu czytelnikowi kontrowersje dotyczące problematyki pochodzenia, która nieustannie wzbudza ogromne zainteresowanie.
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla O pochodzeniu. ujęcie filozoficzne. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.