Niniejsza monografia lokuje się w dziedzinie badań nad technologią wytwarzania i wykorzystania wysokoenergetycznych impulsów pola elektromagnetycznego. Jest to wyjątkowo znaczna dziedzina wiedzy, której początki związane są z wytwarzaniem i przesyłaniem energii elektrycznej.
W obecnych czasach prędkie impulsy pola elektromagnetycznego znajdują coraz więcej nowych zastosowań. Dlatego technologie impulsowe są polem intensywnych badań naukowych i źródłem nowych rozwiązań technologicznych.
Praca ta nie obejmuje całego spektrum technice impulsów wysokonapięciowych, a koncentruje się na zagadnieniu użycia symulacji komputerowych do przyspieszenia i zmniejszenia kosztów procesu projektowania urządzenia kreującego.
Takie ograniczenie wynika po pierwsze z dostępności kilku szczególnie wielkich opracowań na temat technice impulsowych, a po drugie z braku plastikowego opracowania pokazującego mocne strony i wady komputerowego wspomagania cyklu projektowania urządzeń wytwarzających.
Ze względu na specyfikę problemu koncentracji i kontrolowanego wyzwolenia dużej ilości energii elektromagnetycznej w bardzo niewielkim przedziale czasu projektowanie generatorów impulsów musi uwzględniać całą złożoność zjawisk elektromagnetycznych.
Pokazane tu problemy i metody ich rozwiązywania mogą znaleźć wykorzystanie także w projektowaniu tradycyjnych generatorów udarów elektrycznych. Książka ma być przewodnikiem w zakresie stosowalności symulacji komputerowych w technologiach impulsów elektromagnetycznych.
Na bazie własnych doświadczeń i na przykładach innych projektów autor chciałby wyszczególnić silne i słabe strony numerycznych modeli maszyn tworzących silne i szybkie impulsy pola elektromagnetycznego, posiadając nadzieję, iż z jednej strony pokaże to aktualny stan badań nad technologicznymi rozwiązaniami urządzeń budujących, a z drugiej pozwoli produktywnie stosować metody numeryczne w technologii wysokich napięć.
W odróżnieniu od tradycyjnych monografii tłumaczących działanie układów stwarzających zwykle tylko na podstawie uproszczonych wzorów analitycznych, w tej pracy starano się pokazać,użycie choćby najprostszych modeli symulacyjnych pozwala także projektować elementy generatorów choćby na poziomie koncepcji.
Oczywiście symulator nie zastąpi znajomości praw rządzących elektrotechniką ani intuicji projektowej, ale jest nad wyraz komfortowym uzupełnieniem tych komponentów, zezwalającym bardzo prędko i wszechstronnie zweryfikować pomysł i zasadę działania nowo projektowanego układu oraz ewidentnie najszybszym narzędziem pozwalającym zbadać wpływ parametrów i wariantów konstrukcji na pracę urządzenia.
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Symulacje komputerowe w projektowaniu kompaktowych generatorów szybkich impulsów pola elektromagnetycznego. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.