Opis wydawniczy: W książce podjąłem się przybliżenia najważniejszych konfliktów, podziałów i sporów socjopolitycznych, jakie miały miejsce w Polsce w latach 1989–2021. Odwołałem się przy tym do źródeł naukowych i publicystycznych.
Dokonałem analizy kluczowych kwestii społecznych, które stały się dla szeroko pojętej władzy środkiem do dzielenia polskiego społeczeństwa. Jestem przekonany,przeróżnego typu wojny kulturowe, światopoglądowe służą nieraz władzy politycznej do realizowania jej własnych interesów, które są przeważnie sprzeczne z prawidłowem wspólnym.
Podjąłem zatem takie zagadnienia jak m.in.: następstwa „kolistego stołu", dekomunizacja versus (post)komunizm, narodowa tragedia w wyniku „katastrofy smoleńskiej", polityka historyczna, suwerenność państwa w obliczu integracji Europy oraz problemy codziennego „świata życia", który permanentnie wikłany jest w znaczny światopoglądowe o aborcję, in vitro, edukację seksualną, związki jednopłciowe, itp.
Rozprawa ta jest konsekwencją moich dwudziestoletnich zainteresowań naukami humanistycznymi i społecznymi, co pozwoliło mi na odczytanie i interpretowanie zagadnień z takich dziedzin, jak socjologia polityki, filozofia polityki, psychologia polityczna, antropologia polityczna, polityka oświatowa, geopolityka i stosunki międzynarodowe.
Swoje analizy osadziłem w stylistce eseju naukowego, która sięga do różnorodnych źródeł wiedzy operując językiem odbiegającym od konwencji akademickich. Ufam, że tego typu praca spodoba się Czytelnikom, którym nie jest obojętna refleksja nad (r)ewolucją polskiej transformacji i przyszłością naszej ojczyzny.
Z treści tej książki powinni skorzystać nie tylko profesjonaliści z nauk o mediach i komunikacji społecznej, ale także tzw. Klasa polityczna. A na ogół elity intelektualne, które częściowo „zdradziły" własne powołanie jakim jest poszukiwanie „prawdy", a dokonały tego na rzecz egoistycznych korzyści czerpanych dzięki bezkrytycznemu służeniu określonym partiom politycznym.
Od autora
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Śladami wojny polsko-(nie)polskiej 1989–2021. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.