Opis wydawniczy: Przyjętym celem publikacji jest prezentacja współczesnej roli akwenów morskich w globalnej polityce. Ukazane zostało ich znaczenie ekonomiczne i polityczne ze szczególnym uwzględnieniem wpływu formy ich użycia poprzez graczy państwowych do realizacji interesów regionalnych i globalnych.
Zaprezentowano w niej także oddziaływanie tej polityki na stan stosunków polityczno-gospodarczych w zlewiskach poszczególnych akwenów przy uwzględnieniu wpływu na jej zarys zapisów międzynarodowego prawa morza.
Omówienie powyższych kwestii zostało uzupełnione poprzez prezentację regionalnych uwarunkowań, jakie występują w zlewiskach poszczególnych akwenów morskich, i ocenę ich wpływu na zarys strategii morskich globalnych i regionalnych państwowych graczy morskich.
Przedstawiono także wybrane komponenty polityk morskich państw o statusie regionalnym oraz usytuowanie tej polityki w całokształcie ich aktywności międzynarodowej. Omówiono międzypaństwowe kwestie sporne, a także zaprezentowano ich wpływ na zarys regionalnego ładu pokojowego.
Pozwoliło to na poznanie specyfiki stanu prawnego poszczególnych akwenów morskich, a tym samym na zrozumienie ich roli w procesie kształtowania ładu międzynarodowego. Szanowano, iż podejście to umożliwi czytelnikom zrozumienie znaczenia akwenów morskich jednocześnie w polityce globalnych i regionalnych państwowych graczy morskich, jak i w ich aktywności morskiej formującej system międzynarodowy (zwłaszcza formowanie i funkcjonowanie formalnych i nieformalnych układów regionalnych).
Pozwoli także na zrozumienie roli sił morskich oraz specyfiki ich zadań ukierunkowanych na ochronę i obronę interesów morskich państwa. Fragment wstępu
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Morska szachownica – geopolityczne znaczenie akwenów morskich. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.