WITAMINY. KAROTENOIDY. Luteina. Antyoksydacyjna ochrona narządu wzroku. Zdrowe oczy!
W znanym polskim powiedzeniu mówi się „Bronić czegoś, jak oka w głowie”. Porównując tę metaforę do utraty widzenia jest w zupełności zrozumiałe,zniszczenie zmysłu wzroku uważa się za jedno z najgorszych nieszczęść, mogących przydarzyć się człowiekowi. Niemało czynników, takich, jak zanieczyszczone powietrze, promienie monitora ekranu komputerowego bądź telewizyjnego albo słoneczne światło UV, a także nieprawidłowe żywienie bogate w toksyczne wolne rodniki czyproces starzenia się organizmu, niekiedy prowadzi do zwyrodniania gałki ocznej, a choćby do groźnych chorób w tym obszarze. Długofalowe patrzenie w wyświetlacz komputera, telefonu czy innych urządzeń emitujących światło niebieskie w pokaźnej ilości jest dosyć groźne dla wzroku. Dawka światła niebieskiego (długość fal ok. 440 nm) może być choćby 100 razy mniejsza niżeli dawka światła pomarańczowego (ok. 590 nm), aby spowodować takie same uszkodzenia w tkance oka. Pod wpływem nadmiernej ekspozycji na tego typu światło, plamka żółta z czasem ulega uszkodzeniom. Proces ten, określa się, jako zwyrodnienie plamki żółtej (ang. AMD – Age-related Macular Degeneration). Prowadzi on do pogorszenia wzroku, utraty zdolności ostrego widzenia, widzenia centralnego, a choćby do ślepoty.
Luteina zawarta w pożywieniu ulega podobnym przemianom, jak lipidy (kwasy tłuszczowe) i trafia na ogół do naszych oczu - do soczewek, a także plamki żółtej, czyli do obszaru o średnicy 5-6 mm będącego stanowczo ważnym miejscem w siatkówce oka. Plamka żółta znajduje się w tylnej i centralnej części siatkówki. Odpowiada m.in za ostrość widzenia, widzenie centralne, w trójwymiarze 3D, a także widzenie w wysokiej rozdzielczości. To właśnie w plamce żółtej najgęściej rozmieszczone są światłoczułe receptory siatkówki, tzw. Czopki.
Luteina „na oczy”, to żółty barwnik ksantofilowy z grupy karotenoidów. Występuje w wielu produktach - na ogół roślinnych - nad wyraz w zielonych warzywach, takich, jak jarmuż czy szpinak. Luteina to znany od lat, prosty sposób wzbogacania codziennego odżywiania w ten składnik, w celu zachowania zdrowych oczu do późnych lat życia. Odgrywa ważną rolę w ochronie wzroku.
Spis treści:
1. Co szkodzi naszym oczom?
2. Jak bronić się przed dolegliwościami i starzeniem się narządu wzroku?
3. W jaki sposób luteina wspomaga naszego oczy?
4. Kluczowa rola luteiny w ochronie antyoksydacyjnej organizmu.
5. Jak zachować swoje oczy w prawidłowej kondycji do późnej starości?
6. Jakie choroby powiększają ryzyko chorób oczu?
7. Jak zmniejszyć ryzyko wystąpienia zaćmy?
8. Jaką rolę w profilaktyce chorób serca i miażdżycy ma luteina?
9. Karotenoidy wraz z luteiną w żywności i suplementach.
10. Ochronne działanie luteiny na zdrowie człowieka.
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Luteina. zdrowe oczy! Akademia rozwoju coaching życia. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.