Bohater powieści Fryca rodzi się z ojca alkoholika i zdaje się sądzić, że każdy ma swój los, więc musi go wypełnić, punkt po punkcie – od narodzin aż po sam koniec. I iż nie ma miejsca na wolną wolę człowieka. Lecz podświadomie próbuje się wymknąć tej wizji. Nieustannie prowokuje, bada siłę krępujących go więzów, wykorzystując do tego kolejne związki z otoczeniem, potęgując dramatyzm relacji, sprawdzając, czy scenariusz jest domknięty, czy jednak da się w nim znaleźć jakieś szczeliny, nawet poprzez tworzenie literatury. Podejmowane gry i zakładane maski są jak uniki, bronią przed ryzykiem prawdziwych zapasów ze światem. Sztuka noszenia masek to opowieść o zagadkach przeznaczenia, o źródłach twórczości, o walce woli życia z instynktem śmierci. A także o mrozie, który skuwa serca.
Kinga Młynarska, Przeczytane Napisane:
Czy ta dramatyczna historia, swoista seria nieszczęść, może w ogóle przynieść jakieś ukojenie? Nie mam pewności. Wiem natomiast, iż Hubert Fryc proponuje książkę interesującą, wyjątkowo wyrazistą, która pozostawia trwały ślad w czytelniku. To zjawiskowo napisana lektura obowiązkowa.
Marek Olszewski, Czytelnia osobista:
To powieść, list i spowiedź pełna ambiwalencji, która w swoich najkorzystniejszych fragmentach wywraca na nice zbanalizowany obraz rodziny czy literatury jako bezawaryjnej formy terapii. Bo fikcja może być jednocześnie siłą, jak i niebezpieczeństwem, lekiem tymczasowego uśmierzenia. Proszę przygotować się na prozę do bólu prawdziwą.
Hubert Fryc – rocznik 1990. Debiutował w 2014 roku opowiadaniem w „Nowej Fantastyce”. W 2018 ukazała się jego powieść obyczajowa pod tytułem Szeptać. Nagrywa podcast Ludzie poprzez przypadki. Studiował filozofię, pracuje i mieszka w Krakowie,niejednokrotnie wraca do rodzinnej Półwsi.
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Sztuka noszenia masek, AZB/DL-ebwm/mobi. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.