Zbrodnia, zemsta i miłość w latach 50-tych XX wieku w Nowym Jorku. W tle fatum niedawno zakończonej Drugiej Wojny Światowej.
Powieść ta – ukończona w roku 1957 – była drukowana w odcinkach na łamach prasy, a jej pierwsze wydanie książkowe ukazało się w roku 1991 nakładem wyd. Alfa. Można w niej zobaczyć pewne analogie do napisanej kilka lat później powieści „Matka noc” Kurta Vonneguta.
MONIKA SIEMIENIACKA:
Nowy Jork, Greenwich Village, lata pięćdziesiąte ubiegłego wieku. Upalna niedziela na początku lata. Ostatni dzień corocznej wystawy prac lokalnych artystów. Józef Lubor, Polak, do niedawna marynarz, teraz znikomy farmer, wybrał się do Nowego Jorku, żeby zabić niedzielną nudę. Przyglądając się obrazom doznaje szoku – dostrzega wierny wizerunek swojej polskiej willi. W 1939 przebywali tam jego najbliżsi – żona, matka i owdowiała bratowa z dziećmi. W czasie wojny ślad po nich zaginął, a Lubor rozpaczliwie i bezskutecznie poszukuje ich już od wielu lat. Autorką obrazu jest urokliwa kobieta, Irena, modelka i żona malarza Maksa Blinka, która jednak niezwykle niechętnie udziela Luborowi informacji na temat okoliczności powstania obrazu. Zdesperowany Józef stara się zbliżyć do kobiety, żeby skłonić ją do wyznania prawdy. Spędzają wspólnie popołudnie, niemało się na swój temat dowiadują. Okazuje się, że oboje są pokaleczeni poprzez życie. W końcu budzi się w nich wzajemna głęboka sympatia. Wychodzi na jaw, że osobą, która zna detale losów rodziny Lubora jest mąż Ireny, Niemiec, zaprzysięgły nazista, były oficer hitlerowskiej armii, człowiek okrutny, sadysta pozbawiony ludzkich uczuć.
W tle powieści przewija się barwny światek artystycznej cyganerii, pojawiają się także narkotyki i tragiczne skutki uzależnienia,, a także reminiscencje tak niedawno minionej wojny, z całym jej okrucieństwem i konsekwencjami. Na dodatek czytelnik otrzymuje swojego rodzaju przewodnik po Ameryce – niemal każde wydarzenie uzupełnione jest o komentarz autora: od topografii Nowego Jorku i okolic, poprzez kwestie dotyczące prawa, aż do obyczajów. Napisane barwnym językiem i z wielkim poczuciem humoru.
NOTA O AUTORZE. Antoni Marczyński (1899 – 1986), to autor kilkudziesięciu powieści i scenariuszy filmowych spod znaku sensacji, przygody, kryminału, egzotyki, romansu, erotyki i oryginalnego poczucia humoru. Zaliczany do tak tzw. Szerokiej trójki polskich pisarzy powieści kryminalnych II Rzeczypospolitej (obok Adama Nasielskiego i marka Romańskiego). Ukończył Wydział Prawa na Uniwersytecie Jagiellońskim, gdzie uzyskał doktorat. Pracował w przemyśle i bankowości – równocześnie oddając się pisarstwu. Bywał także wydawcą i dziennikarzem. Uczestnik wojny polsko-bolszewickiej z 1920 roku. Tuż przed II wojną światową przeniósł się, jak się później okazało – na stałe, do USA.
Projekt okładki: Przemysław Małachowski.
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Burza nad nowym jorkiem. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.