Niniejsza książka stanowi pierwszą publikację poświęconą medycynie w czasie krucjat. Skupiając się na tematyce obrażeń i leczenia chirurgicznego, Piers D. Mitchell porusza zagadnienia praktyki średniowiecznych lekarzy, problematykę działalności szpitali, tortur i kar mutylacyjnych, zabiegów chirurgicznych, flebotomii czy znieczulania pacjentów. Autor dosłownie zagląda w rany królów i biedaków, w czaszki jeźdźców i piechurów i analizuje ślady obrażeń, uważnie czytając z kości bezimiennych niczym z mapy.
Opiera swoje badania zarówno na tekstach źródłowych, jak i na dowodach archeologicznych. Relacje średniowiecznych kronikarzy nierzadko skłaniają autora do podjęcia własnego „medycznego śledztwa”, którego wyniki mogą się okazać zaskakujące. Książka stanowi interdyscyplinarne studium pokazujące obrażenia bitewne, a także sposoby ich leczenia zarówno z punktu widzenia świadectw epoki, jak i z perspektywy dzisiejszej nauki.
Autor omawia jeszcze kwestię zamiany wiedzy medycznej między Wschodem a Zachodem i prezentuje prawa regulujące błędy w sztuce lekarskiej w Królestwie Jerozolimskim. Poddaje gruntownej rewizji dużo niesłusznych przekonań dotyczących ówczesnej praktyki medycznej.
Dr Piers D. Mitchell – badacz, wykładowca, autor licznych publikacji na temat chorób w epoce wypraw krzyżowych. Jego zainteresowania naukowe obejmują m.in. Paleopatologię, paleoparazytologię, antropologię czy historię medycyny. Był pracownikiem naukowym w Wellcome Trust Centre for the History of Medicine (University College London) i wykładowcą w Imperial College London. W latach 2015–2017 pełnił funkcję prezesa międzynarodowej organizacji Paleopathology Association. Obecnie pracuje na Uniwersytecie Cambridge. Jest kierownikiem Ancient Parasites Laboratory na Wydziale Archeologii, a także redaktorem naczelnym linii Cambridge Texts in Human Bioarchaeology and Osteoarchaeology (Cambridge University Press).
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Medycyna podczas krucjat. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.