Jak to się stało, że w czasach zdominowanych przez mężczyzn możni zgodzili się, by na tronie Piastów zasiadła kobieta? na dodatek kobieta, której władza formalnie nie różniła się od zasięgu władzy królów? lecz legendy uczyniły Jadwigę Andegaweńską jedną z najmocniej rozpoznawalnych kobiet u władzy, więcej zamieszania na scenie politycznej wywołały niesłusznie pozostające w jej cieniu przodkinie z dynastii Piastów.
Święte i tygrysice, bohaterki i intrygantki, waleczne matki i żony, skandalistki i domniemane trucicielki, które nigdy nie otrzymały tytułu przysługującego królom. To ich działania, nawet jeśli nie były one oficjalnymi władczyniami i „tylko” wspierały swych mężów w walce o władzę lub sprawowały rządy opiekuńcze w imieniu małoletnich synów, wpływały na zmianę mentalności kilku pokoleń panów i pośrednio utorowały Jadwidze drogę do tytułu króla. Były wśród nich znane święte – Jadwiga Śląska i Kinga, lecz też kobiety pokroju niepopularnej Agafii, żony Konrada Mazowieckiego. Była także matka Konrada i Leszka Białego, Helena Znojemska, o której nieskory do pochwał Wincenty Kadłubek wyrażał się niemal w samych superlatywach. I był cały szereg pań zdeterminowanych w walce o władzę.
Barbara Faron – pisarka i historyk z zamiłowania, absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego. Na co dzień współpracuje z kilkoma wydawnictwami, uczy języka polskiego i historii w jednej z krakowskich szkół. Jest autorką licznych artykułów z zakresu szeroko pojętej humanistyki i współautorką kilku przewodników turystycznych i wydanej nakładem Wydawnictwa Astra książki Siedem śmierci. Jak umierano w dawnych wiekach. W swoim dorobku ma także powieści, a także utwory dla dzieci i młodzieży.
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla święte i tygrysice, AZ#D93EE4A0EB/DL-ebwm/mobi. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.