"W cieniu Golgoty" nie jest powieścią religijną, nie jest także sensu stricto książką historyczną. To bardziej rozprawa filozoficzna, stawiająca fundamentalne pytania o początki judeochrześcijańskiego społeczeństwa, o postawę wobec śmierci Chrystusa na krzyżu – postawę obojętną bądź wrogą.
Autor zastanawia się także, dlaczego chrześcijaństwo tak nad wyraz rozprzestrzeniło się na świecie w czasach, gdy wciąż silne były stare wierzenia, gdy filozofia stoicka czy epikurejska ciągle próbowały wskazywać sposób na życie.
Czy spore znaczenie miały poglądy teologiczne świętego Pawła i określone w jego listach zasady doktrynalne i etyczne? Czy może jednak coś zupełnie innego? Czy z cienia Golgoty można wyjść? Uwolnić się od brzemienia współodpowiedzialności? Ryszard Lenc stworzył genialną powieść, gęstą od metafor, obrazów i refleksji.
Prozę trudnych pytań i nieoczywistych odpowiedzi. Magdalena Boczkowska "W cieniu Golgoty" Ryszarda Lenca zawiera się w tradycji dzieł prozatorskich nawiązujących do początków chrześcijaństwa. Autor, wykorzystując obszerną podstawę źródłową, stworzył skondensowaną opowieść fabularną, z dynamiczną akcją umiejscowioną w rozmaitych rejonach cesarstwa rzymskiego i różnych środowiskach, stykających się z powstającą nową religią.
Narrator powieści (wobec chrześcijaństwa dość daleki od postawy apologetycznej) próbuje na swój sposób zrozumieć to zjawisko. W książce pojawiają się postaci biblijne, politycy, pisarze oraz cała galeria mniej znaczących bohaterów i bohaterek, których istnienie potwierdza historia starożytna, też wykreowanych poprzez wyobraźnię autora.
Kazimierz Maciąg
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla W cieniu golgoty. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.