Analiza ergonomiczna, która bardzo dynamicznie rozwija się od początku XX wieku, znajduje zastosowanie w innych dziedzinach nauki niezwykle w fizyce i naukach technicznych. Metody analizy poręcznej stosowane są do opisu zjawisk w mechanice kwantowej, w teorii sterowania, w teorii optymalizacji i innych.
Książka podzielona jest na trzy rozdziały. W rozdziale pierwszym przekazano pojęcia z zakresu topologii, przestrzeni metrycznych i struktur algebraicznych. Są one niezbędne do zrozumienia treści kolejnych rozdziałów.
Rozważania rozdziału drugiego dotyczą przestrzeni Banacha. Wprowadzono w nim pojęcie normy i przestrzeni unormowanej oraz przestrzeni Banacha. Podano przykłady przestrzeni Banacha i najważniejsze twierdzenia wraz ze szczegółowymi dowodami.
W rozdziale trzecim wprowadzono pojęcie iloczynu skalarnego, przestrzeni unitarnej i Hilberta. Dość starannie omówiono rzut prostopadły, teorię szeregów ortogonalnych, teorię operatorów sprzężonych. Przedstawiono wraz z dowodami podstawowe twierdzenia dotyczące przestrzeni Hilberta.
Zakres materiału zaprezentowany w podręczniku wykracza poza program matematyki dla studentów studiów magisterskich na kierunkach technologicznych i może być pomocny doktorantom tych dyscyplin naukowych, które w swoich badaniach wykorzystują aparat analizy funkcjonalnej.
Podręcznik został skonstruowany w taki sposób,możliwe było samodzielne studiowanie. Zamysłem autora było niezwykle szczegółowe przedstawienie dowodów wszelkich twierdzeń, jeszcze tych prostych, żeby nie było konieczności poszukiwania dowodów w innych źródłach.
Autor starał się posługiwać stwierdzeniami zrozumiałymi w dodatku dla osób, które nie posiadają ukończonych studiów matematycznych, a są zainteresowane poszerzeniem swojej wiedzy w tym zakresie.
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Analiza funkcjonalna. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.