Temat dawnych Kresów Rzeczypospolitej budzi obecnie niemało skojarzeń, ale dominuje wspomnienie ostrego konfliktu o znamionach wojny domowej, któremu w momentach szczególnego nasilenia towarzyszą nieludzkie wprost zbrodnie. Takie obrazy przywołują w pamięci i wyobraźni współczesnych Polaków nazwy kresowych miejscowości:
Batoh, gdzie w 1652 r. Z rozkazu Bohdana Chmielnickiego zbuntowani kozacy wymordowali ok. 3500 polskich jeńców;
Humań, w którym w 1768 r. W okresie tzw. Koliszczyzny zgładzono w okrutny sposób kilkadziesiąt tysięcy Polaków i Żydów, nie szczędząc przy tym kobiet i dzieci;
Wołyń, który jest miejscem budzącym żywe wspomnienie banderowskiego ludobójstwa, zainicjowanego przez nacjonalistów ukraińskich w 1943 r.
W niniejszej monografii Autorka szuka przyczyn waśni kresowych, które nieraz przeobrażały się w ludobójstwo. Żeby na nie wyróżnić, odwołuje się do teorii konfliktów społecznych, teorii cywilizacji Feliksa Konecznego, a także teorii podłoża historycznego Ludwika Krzywickiego i Kazimierza Dobrowolskiego. Książka łączy w sobie wyniki badań z zakresu socjologii, nauk politycznych, stosunków międzynarodowych i historii. Wpisuje się zatem w nurt uznanych współcześnie badań interdyscyplinarnych".
Jak pisze prof. Zw. Dr hab. Lesław H. Haber: "Niezaprzeczalnym walorem książki jest jej nowoczesne ujęcie konfliktu społecznego w odniesieniu do rzeczywistości kresowej i z uwzględnieniem teorii naukowych mogących pomóc w wytłumaczeniu zjawisk społecznych, które zachodziły na Kresach poprzez wieki w sposób jedynie im przynależny. Publikacja wpisuje się w aktualnie jeden z najważniejszych trendów badawczych, jakim jest interdyscyplinarność".
Z kolei zdaniem dr. Hab. Ryszarda Michalaka, prof. Uniwersytetu Zielonogórskiego: "Monografia spełnia wysokie standardy metodologiczne i merytoryczne. W rozmiarze utylitarnym winna posłużyć decydentom polskiej polityki zagranicznej jako zbiór argumentów na rzecz rozliczenia zbrodni ludobójstwa wołyńskiego i małopolskiego i neutralizowania odradzającego się szowinizmu ukraińskiego. Naturalnie, odbiorcami książki będą także wszystkie osoby interesujące się tematyką kresową".
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Od konfliktów do rzezi. polacy i ukraińcy na kresach rzeczpospolitej. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.