Każdy obiekt budowlany wymaga, żeby o niego dbać, a zatem konieczne jest nieprzerwane utrzymywanie go w prawidłowym stanie technologicznym, użytecznym i estetycznym, dzięki temu będzie mógł służyć właścicielowi zgodnie z przeznaczeniem.
bardzo ważną kwestią jest zapewnienie bezpieczeństwa korzystających z niego osób. Osiąga się je poprzez stały nadzór nad stanem technicznym budynku, właściwą bieżącą konserwację i politykę remontową, które to działania mają z reguły nie dopuścić do degradacji obiektu i do powstawania awarii oraz katastrof budowlanych.
Przepisy Prawa budowlanego zawierają ścisłe wytyczne na temat tego, w jaki sposób należy prowadzić obsługę nieruchomości, żeby utrzymać ją w prawidłowym stanie technicznym. Zobowiązują one właściciela lub zarządcę do kontrolowania obiektu w aspekcie stanu technicznego, usuwania nieprawidłowości i dbałości o nieruchomość.
Co ważne, zmiany prawa idą w kierunku rozszerzenia obowiązków i odpowiedzialności właściciela i zarządcy nieruchomości w zakresie zapewnienia bezpiecznej eksploatacji nieruchomości. W trzecim wydaniu publikacji omówione zostały ergonomiczne aspekty obowiązków nałożonych na właściciela i zarządcę poprzez znowelizowane w ostatnich latach przepisy Prawa budowlanego, w tym obowiązkowych kontroli (przeglądów) oraz ich dokumentowania.
Autor kładzie nacisk na poręczne wykorzystanie danych zawartych w protokołach z kontroli stanu technicznego obiektów budowlanych, planowanie bieżącej konserwacji i remontów, pokazuje przykłady sugerowanych formularzy najróżniejszego rodzaju protokołów, w tym protokołu inwentaryzacji obiektu budowlanego, a także protokołów z obowiązkowych kontroli.
W opracowaniu, które powstało w oparciu o przepisy, literaturę, doświadczenie własne autora, wykorzystane zostały także komentarze przystępne na stronach internetowych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego i Ministerstwa Infrastruktury.
Załącznikiem do niniejszej publikacji są przykłady formularzy najróżniejszego typu protokołów, w tym protokołu inwentaryzacji obiektu budowlanego i protokołów z obowiązkowych kontroli. Dołączony do opracowania suplement elektroniczny zawiera edytowalne wzory tych formularzy (plik suplementu jest do pobrania poprzez Internet, instrukcję innowacyjnania zamieszczono w książce).
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Utrzymanie i kontrola okresowa obiektów budowlanych (e-book z suplementem elektronicznym). Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.