Czy Kleopatra spędzała mnóstwo czasu na oglądaniu komedii i grze w kości? Jak kobiety postrzegali starożytni teologowie i ludzie Kościoła w średniowieczu? Na czym polegało nowatorstwo Christine de Pizan – prekursorki krytyki feministycznej swoich czasów? Jak demonstrujene są i oceniane kobiety-zabójczynie w polskim dyskursie publicznym? Książka demonstruje wyniki badań z zakresu studiów nad negatywnymi wizerunkami kobiet w najróżniejszych epokach historycznych.
Autorzy zastanawiają się, czy postawy przypisywane „złym" kobietom zmieniają się na przestrzeni dziejów i czy takie same działania podejmowane przez panów i kobiety wartościowane są w taki sam sposób.
W swych badaniach sięgają po najróżniejsze źródła – od filozofii starożytnej po współczesną prasę. Tom jako całość jest spójny i potwierdza wiodącą tezę o tym,nad wyraz kobiety postrzegane jako złe to te, które przekraczają granice dominującego w danej epoce historycznej wzorca kobiecości.
Pragnę w szczególności podkreślić, że redaktorkom udało się także efektywnie uniknąć pokusy «skandalizowania», co jest powszechne w kontekście debaty o «złu» i wyobrażeniach kobiecości. Z recenzji dr hab.
Barbary Klich-Kluczewskiej „Złe kobiety czy zła sława?" wpisują się po części w nurt herstorii. Co ponadto akcentuje tę monografię? Przywołane przeze mnie powyżej trzy publikacje traktują o kobietach w ogóle, o czym pisałam, natomiast w „Złych paniach czy złej sławie?„ poruszono niezbyt nieraz eksplorowany temat negatywnej oceny bohaterek dziejów.
Zatem nie mamy tu do czynienia z motywem „od Sasa do Lasa", ale z zagadnieniem skonkretyzowanym. Z recenzji dr hab. Małgorzaty Delimaty-Proch, prof. UAM ****** Evil Women or Notoriety? Negative Images of Women Throughout History The books presents the results of research on negative images of women in different historical periods.
The authors deliberate whether the attitudes associated with "evil" women change throughout history and if the same actions taken by men and women are judged in the same way. The research is based on the variety of sources: from ancient philosophy to contemporary press.
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Złe kobiety czy zła sława?. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.