Jeśli mówimy o współczesnej kulturze wysokiej i jej twórcach, to w dziedzinie literatury z pewnością jednym z pierwszych nazwisk, jakie powinno przyjść nam do głowy, jest nazwisko Dariusza Bitnera. Jest on pisarzem oddanym literaturze w pełni i bez kompromisów, co sprawia, iż jego prozatorskie poszukiwania za każdym razem wiodły i wiodą przez rozmaite ścieżki prozatorskich form, świadcząc o niepospolitej wyobraźni, unikatowym talencie i pracowitości.
Niewątpliwą zaletą twórczości Bitnera jest uniwersalizm jego dzieła – jego książki są atrakcyjne i możliwe do odczytania poprzez obszerne spektrum odbiorców: tych wyrobionych, poszukujących nowych wyzwań, ambitnych czytelników, jak i tych, którzy potrafią zachwycić się pierwszymi warstwami fabuł.
I z tego m.in. Powodu każda zapowiedziana nowa pozycja autorstwa Bitnera budzi ciekawość, uruchamia wyobraźnię, każe domyślać się i ekstrapolować wcześniejszą twórczość i trajektorie intelektualnych labiryntów, w jakie pisarz może powieść swoją publiczność.
Autor z reguły wymyka się standardowej narracji, odkrywając świeże możliwości kompozycyjne, wikłając swych bohaterów i własne konstrukty w nieprzewidywalne okoliczności, związki osób i zdarzeń, konsekwencje (bez względu na ich oczywistość).
Osiąga to, co dane jest najwybitniejszym przedstawicielom wszelkich dyscyplin sztuki – bada, wyprzedza, wytycza. Nie daje się zwieść lubianym, łatwym formom czy obowiązującym trendom. Wręcz przeciwnie: wciąż nieugłaskany – niepokoi, ciągle poszukujący – eksperymentuje, wiecznie niespokojny – prowokuje.
I tylko sam pisarz wie, jakie są osobiste koszty tego typu twórczości, swoistego ekshibicjonizmu emocjonalno-intelektualnego. Marek Maj Publikacja zrealizowana w ramach Stypendium Twórczego Miasta Szczecin
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Wędrowiec. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.