Współczesny świat ogarnięty jest ideą luksusowości, która wpływa na strukturę stosunków międzynarodowych i wyznaczanie kierunków rozwoju cywilizacyjnego. Członkostwo w zacnym gronie wytwornym, niezależnie gdzie i kiedy, i w jakim charakterze, jest dzisiaj wyznacznikiem statusu społecznego czy politycznego i potwierdzeniem adekwatnej pozycji społecznej, zawodowej czy międzynarodowej.
Każdy chce należeć do jakieś ważnej społecznie czy politycznie elity, choć jej rozumienie, bardzo potoczne, nie jest jednoznaczne w naszej „płynnej rzeczywistości". Różnorodne ludzkie wyobrażenia na temat elitaryzmu skłaniają badaczy tego zjawiska (fenomenu) do ukazywania jego różnorodnego oblicza, jednocześnie w sferze polityki, społeczeństwa, kultury, czy wychowania.
W tym sensie „wytworność" jest wielodefinicyjna, różnorodna w swoim ujęciu przedmiotowym i do tego pożądana poprzez każde pokolenie spragnione postępu, rozwoju, sukcesu, awansu społecznego czy zawodowego, a także trudno osiągalnych dóbr.
chociaż ukazywanie „elitarności" jako synonimu czegoś udoskonalonego, unikatowego, do którego się dąży i stara się osiągnąć jest niewątpliwie dużym uproszczeniem, gdyż definicja elitarności jest dużo bardziej bogata i nacechowana wielowątkowością, przenikającą aksjologicznie równocześnie korzystne, jak i złe strony naszej ludzkiej egzystencji.
W tym sensie jest to nad wyraz niebanalne i pobudzające intelektualnie zjawisko socjologiczno-politologiczne. Bez wątpienia ta labilność definicyjna wytworności zezwala na badaczom odsłanianie coraz to innych jej postaci i ocen.
W definicyjnej parze z „ekskluzywnością" co do zasady występuje „kształcenie", z czego można wnioskować o swoistej symbiozie i należycieści tej dualnej zależności. We współczesnym świecie oznacza to, że jednym z wyznaczników i podstaw do klasyfikacji w grupie wytwornej jest wiedza, nieraz także potoczna, umożliwiająca wyższe usytuowanie w strukturze grupy udoskonalone przygotowanie merytoryczne do życia w społeczeństwie.
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Edukacja elit xxi wieku kompetencyjne pojęcie elit społecznych. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.