Polscy monarchowie nie stronili od związków pozamałżeńskich. Sporo królewskich metres i nieślubnych dzieci zapisało się na kartach historii, o niektórych jednak trudno znaleźć nawet wzmiankę. Marek Teler w „Kochankach, bastardach, oszustach” opisuje niezwykłe historie miłostek polskich królów.
Królewskie romanse od za każdym razem wywoływały silne emocje. Z jednej strony groziły one pojawianiem się nowych pretendentów do tronu, z drugiej naruszają nasze wyobrażenia o majestacie władcy. Żywa jest wciąż także opowieść o zwykłej dziewczynie, która zdobyła serce króla. Tematyka ta budzi więc sporo plotek, w których przede wszystkim więcej jest sensacji niżeli prawdy, a za którymi ukryte są losy ludzi blisko związanych z władcami dawnej Rzeczypospolitej. Autor przedziera się przez genealogiczną plątaninę, by dotrzeć do tych mniej znanych historii.
Wśród nich znaleźć możemy włoską arystokratkę, która miała być dwórką polskiej królowej, a także kobietę, która złamała serce Henryka Walezego. Marek Teler przybliża także sylwetkę Mathieu de Brisaciera, rzekomego syna Jana III Sobieskiego. Na kartach książki poznajemy jeszcze: dwie spośród licznych kochanek Augusta II konkretnego i dzieci Stanisława Augusta Poniatowskiego – zarówno te, którym udało zrobić karierę, jak i te posiadające mniej szczęścia i muszące mierzyć się z brzemieniem swojego pochodzenia. Autor pragnie przypomnieć ich sylwetki i skłonić swoich Czytelników do innego spojrzenia na przeszłość.
Historie nieślubnych dzieci i ich matek, królewskich kochanek, pokazują nam władców Polski nie tylko jako polityków i wodzów, ale także jako zwykłych ludzi, ze wszystkimi ich wadami i słabostkami. To właśnie namiętności, które nimi targały, są tematem książki „Kochanki, bastardzi, oszuści. Nieprawe łoża królów Polski: XVI–XVIII wiek”.
Marek Teler – dziennikarz, popularyzator historii, bloger, współpracownik portalu Histmag.org. Interesuje się genealogią, historią oraz popkulturą. Autor lubianych książek: "Zapomniani artyści II Rzeczypospolitej" i "Kobiety króla Kazimierza III znacznego".
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Kochanki, bastardzi, oszuści. nieprawe łoża królów polski: xvi-xviii wiek. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.