Dla współczesnego człowieka świat bez mediów praktycznie już nie istnieje, co więcej, gdy nie korzysta on aktywnie z mediów, staje się wykluczonym ze świata. Obecnie media jak nigdy dotychczas formujeją możliwość komunikacji, edukacji, przekazywania danych, korzystania z rozrywki i są wsparciem dla biznesu.
Przypuszczać należy, iż wykluczenie się ze świata mediów skutkować będzie wykluczeniem się w pewnym sensie ze świata społecznego. Olbrzymie i stale wzrastające możliwości mediów przyczyniają się do rozwoju zarówno jednostek jak i całych społeczeństw.
Postęp ten choć nieuchronny, niesie jednak ze sobą pewne zagrożenia. Ponieważ rozwój mediów trwa nieustannie, także i pojawiające się zagrożenia zmieniają się. Ważne jest, by w jak najlepszym stopniu je rozpoznać i zrobić wszystko, aby im przeciwdziałać a w sytuacji wystąpienia produktywnie stawić czoła.
Ważnym krokiem w produkcji bezpiecznego społeczeństwa jest niedopuszczanie do powstawania sytuacji mogących sprowadzić na nie zagrożenie. Jednym z prawidłowych sposobów prewencji jest szeroko rozumiana edukacja na rzecz bezpieczeństwa.
Dzięki przygotowaniu można przeciw- działać niejednemu zagrożeniu. Jedną z podstawowych dróg kształtowania bezpieczeństwa jest edukacja, która wpływa na postawy, wartości, zachowania i umiejętności niezbędne w zapobieganiu, radzeniu sobie w przypadku zagrożeń a także niwelowaniu ich skutków.
widoczne są tutaj świeże badania empiryczne, które przez zaproponowane rozwiązania systemowe przyczyniają się do rozszerzenia poziomu bezpieczeństwa społeczeństwa. Prezentowana monografia składa się z dwóch części: „Media a bezpieczeństwo" oraz „Edukacyjne konteksty bezpieczeństwa".
W pierwszej części znalazły się artykuły wyśmienitych praktyków i autorytetów naukowych, pochylających się nad problematyką bezpieczeństwa w kontekście obecnie stosowanych i rozwijających się mediów.
Druga część monografii skupiona jest na szeroko rozumianej problematyce edukacji w kontekście bezpieczeństwa. Zagrożenia bezpieczeństwa stale zmieniają się, dlatego jest niezwykle wyraźne, żeby szeroko dostępna wiedza była ciągle aktualizowana, dzięki temu funkcjonowanie i rozwój społeczeństwa przebiegać będzie bez zbędnych zakłóceń.
Oddając do dłoni Czytelnika tę monografię, mam nadzieję, że zaprezentowane w niej artykuły szanowanych specjalistów staną się cennym źródłem inspiracji.
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Media a bezpieczeństwo edukacyjne konteksty bezpieczeństwa t.2, AZ#EFB68E85EB/DL-ebwm/pdf. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.