Bezpieczeństwo oceniane, rozpatrywane i definiowane wieloaspektowo jako stan, czycykl jest nam potrzebne do utrzymania międzynarodowego ładu: politycznego, terytorialnego, ekonomicznego i naturalnego.
Ma ono także kapitalne znaczenie dla bytu państwa i jednostki, jego niezakłóconego funkcjonowania i pożądanego harmonijnego rozwoju. Stąd również dążenie do uzyskania właściwego poziomu bezpieczeństwa, jego utrzymanie oraz gwarantowanie w bliskiej i dalszej perspektywie jest niezbywalnym obowiązkiem obecnych i przyszłych decydentów.
Podejmowanie trafnych decyzji obarczone jest coraz ostrzej zarysowującym się dylematem dotyczącym zachowania optymalnych proporcji między ograniczeniami, niedogodnościami i kryteriami wprowadzanymi w dbałości o zachowanie bezpieczeństwa a prawami, swobodami i ułatwieniami wynikającymi z godności człowieka, a także ze standardów poręcznych współczesnego świata.
Rozstrzygnięcia zapadają na najwyższych szczeblach władzy demokratycznych państw i na forach ogólnoświatowych i regionalnych organizacji międzynarodowych. Obowiązujące regulacje organizacyjno-prawne, misje i cele określane w strategiach rozwojowych, koncepcjach funkcjonalnych, jak jeszcze formy i metody przyjmowane w planach, programach działania winny stanowić wypadkową idei politycznej, doświadczeń praktycznych i wiedzy naukowej.
Bezpieczeństwo odczuwane subiektywnie bądź występujące jako obiektywny stan wolny od zagrożeń, stan w którym przejmujemy nad sytuacjami kryzysowymi kontrolę, oddalamy lub minimalizujemy krzywdzące oddziaływanie na chronione wartości zawsze sprzyja zaspokajaniu ludzkich potrzeb.
Te zaś, przy swej rodzajowej rozpiętości, obejmują praktycznie wszystkie dziedziny życia, które z kolei stanowią przedmiot zainteresowań wielu dyscyplin nauki zgrupowanych głównie w bloku nauk społecznych.
Dlatego właśnie przeciwstawienie się zagrożeniom współczesnego świata stanowi akcentowane poprzez nas wyzwanie dla nauk społecznych.
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Paradygmaty jutra wyzwania dla nauk społecznych wynikające z zagrożeń współczesego świata t.3. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.