Książka stanowi nad wyraz ciekawe studium problematyki romskiej. Autorzy w sposób wnikliwy i wielowątkowy przedstawiają niebanalne ich kwestie, opierając swoje rozważania na bogatym materiale empirycznym.
Praca przedstawia wielkie znawstwo dyskutowanej tematyki, a także umiejętność łączenia rozważań szczegółowych z ich szerszym kontekstem. Lektura tego opracowania jest intelektualnie inspirująca oraz zezwala na zdobycie wiedzy na temat romskich spraw.
Co ważne, w książce prezentowany jest nie tylko romski punkt widzenia, ale też ten właściwy nie-Romom, co jest nad wyraz wyraźne dla poznania dynamiki relacji etnicznych czy procesów tożsamościowych.
To podejście czyni tę publikację szczególnie wartościową. Z recenzji dr hab. Katarzyny Warmińskiej-Zygmunt, prof. UE Ewa Nowicka jest profesorem antropologii społecznej i założycielką Zakładu Antropologii Społecznej w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego.
aktualnie pracuje jako profesor w Collegium Civitas. Jest autorką podręcznika „Świat człowieka – świat kultury" (wyd. VII, 2007). Opublikowała liczne książki i artykuły poświęcone problematyce swojskości i obcości, kontaktowi kultur, sytuacji mniejszości polskiej na obszarach byłego ZSRR, strukturze i przemianom tożsamości polskiej, powstawaniu nowych narodów na Syberii i sytuacji grup mniejszościowych w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej.
Od 25 lat prowadzi intensywne badania terenowe poświęcone Romom. Maciej Witkowski jest antropologiem społecznym i psychologiem kulturowym, członkiem European Association of Social Anthropologists i Gypsy Lore Society (najstarszej na świecie organizacji naukowej poświęconej sprawom romskim).
Pracuje jako profesor w Akademii WSB. Od kilkunastu lat zajmuje się problematyką integrowania Romów w Polsce i innych krajach, a także metodologią badań międzykulturowych w przeróżnych obszarach nauk społecznych.
Brał udział w licznych badaniach terenowych poświęconych problematyce funkcjonowania mniejszości etnicznych w Europie Wschodniej. Autor książki „Polityka i antropologia. Praktyki integrowania Bergitka Roma w karpackich wioskach w Polsce" (2016)
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Dlaczego swój? dlaczego obcy?, 30588AEEEB. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.