Młody Egipcjanin po tragicznych wydarzeniach w swoim rodzinnym domu ucieka wraz z macochą do Jeruzalem. Na jej prośbę zostaje przyjęty do luksusowego zakonu esseńczyków w Qumran, gdzie prowadzi pustelnicze życie. Jednak z upływem lat, dostrzegając coraz wyraźniej wynaturzenia i hipokryzję w łonie zakonu, przeżywa zwątpienie i duchowe rozdarcie. Kiedy na jego drodze staje „nieodgadniony brat”, który pokazuje mu zupełnie nową wizję życia, opartą na nieznanej do tej pory etyce, chęć porzucenia wspólnoty gwałtownie w
nim narasta. Ponadto płomienne uczucie do urodziwej i szlachetnej kobiety tylko umacnia go w swym wyborze. Wkrótce opuszcza klasztor, nie zdając sobie sprawy, iż spędzone tam lata na zawsze położą się cieniem na jego życiu...
„Święci z Qumran” to pasjonująca opowieść, w której autor w oparciu o niedużo znane fakty stawia tezę, że wtajemniczenie Jezusa z Nazaretu do życiowej misji miało swój początek w osobliwym zakonie znad Morza Martwego. Ta pełna nieprzystępnych pytań i niejednoznacznych odpowiedzi historia opowiada o zaskakującej duchowej przemianie, która wydarzyła się w czasach kresu moralności i wyższości mamony nad cnotą – pod wieloma względami tak szczególnie podobnych do tych, w których żyjemy aktualnie.
prezentując burzliwe zmagania bohatera, autor dyskretnie przenosi nas do Palestyny z I wieku; w czasy erozji moralności i powszechnej akceptacji wobec zdrady etycznych wartości, gdzie zapach ulicy miesza się z rozpalającym wyobraźnię nauczaniem Mistrza z Nazaretu. Autor wkładając w usta bohaterów głębokie refleksje, daje czytelnikowi okazję wejrzenia w siebie; robi to cierpliwie i z rozwagą. Do tej książki się wraca. Ilekroć otworzymy ją na dowolnej stronie, mimowolnie stajemy się poszukiwaczami własnego - JA.
Bożena Sienkiewicz
Sławomir Dąbek jest podróżnikiem, historykiem i orędownikiem kultury świata antycznego. Od wielu lat zajmuje się historią starożytnej Palestyny. W swoich podróżach do krajów śródziemnomorskich udało mu się dotrzeć do większości miejsc związanych z wydarzeniami biblijnymi. Owe doświadczenia dały mu „żywy” materiał na powieść, która stawia pytania irytujące, nieraz bez odpowiedzi, lecz wszystkie dotyczą naszej wolności wobec siebie. Powieść napisał dla osób, które mają dość iluzji wszechobecnych reklam, fałszu służbowych rautów i nienagannego lansu.
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Święci z qumran. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.