Przygotowywana poprzez zespół pracowników i współpracowników Instytutu Organizacji Systemów Produkcyjnych Wydziału Inżynierii Produkcji Politechniki Warszawskiej monografia jest kolejną, trzecią już, z procesu publikacji poświęconych zagadnieniom innowacji i zarządzania innowacjami.
Tym razem autorzy pragną przyjrzeć się tworzeniu nowoczesnych rozwiązań na poziomie mezoekonomicznym, z perspektywy funkcjonowania sektorów i branż gospodarki. Cytując Faulknera: „cykl określania granic sektora jest sam w sobie bardziej sztuką aniżeli nauką ścisłą, jednak ma wielką wagę dla sprecyzowania ładności danego sektora.
Jeżeli przyjmiemy zawężoną definicję sektora w kategoriach produktu, powstaje niebezpieczeństwo, że analizie naszej umkną krytyczne aspekty otoczenia konkurencyjnego". W tradycyjnym ujęciu branża to zbiór podmiotów gospodarczych proponujących na sprzedaż podobne wyroby czy usługi, a sektor to grupa przedsiębiorstw generujejących wyroby będące substytutami.
W innym ujęciu pojęcie sektora dotyczy rodzaju działalności, zaś branża – produktów. Często terminy branża i sektor użytkowane są w praktyce zamiennie. Tematyka terminologii i definiowania branży i sektora stanowi zagadnienie samo w sobie i jest poza zakresem niniejszej monografii.
Uzasadniając powstanie niniejszej, trzeciej z procesu, monografii z dziedziny innowacji, należy podkreślić, iż jej celem jest uchwycenie i zilustrowanie pewnych mechanizmów związanych z innowacjami na poziomie mezoekonomicznym i z tego punktu widzenia przyjęte zostanie podejście, w którym branża i sektor są synonimami i nie zawierają zawężenia znaczeniowego do podobnych produktów lub substytutów ani typu działalności albo produktów.
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Innowacje w wybranych sektorach gospodarki. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.