Faszyzm pojawił się po pierwszej wojnie światowej. Nazwę zaczerpnął od pierwszych jego promotorów – faszystów włoskich. Jego zwolennicy rozumieli przemoc jako narzędzie do osiągnięcia własnych celów politycznych, a wojnę traktowali jako konieczność.
Faszyzm miał od samego początku charakter transnarodowy. Powstawał i był rozpowszechniany przez organizacje i partie działające zarówno w państwach narodowych, jak i w społecznościach bezpaństwowych. Autor tego zwięzłego studium wyjaśnia, jak ukraińscy nacjonaliści zareagowali na pojawienie się faszyzmu w Europie i jak sami zaczęli wytwarzać własną formę tego ruchu.
Koncentrując się na takich zagadnieniach, jak ideologia, przemoc, rasizm, religia, antysemityzm i rytuały, studium pokazuje, jaką rolę faszyzm odgrywał w działalności Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów i jak oddziaływał na działalność Ukraińskiej Powstańczej Armii.
Studium to jest tłumaczeniem książki The Fascist Kernel of Ukrainian Genocidal Nationalism, wydanej w 2015 r. W ramach kolekcji „The Carl Beck Papers" poświęconej historii Europy Wschodniej. Przygotowując do publikacji polski przekład tego eseju, natknąłem się na dwa ważkie i powiązane ze sobą zjawiska.
Po pierwsze, zauważyłem, iż badania nad dwudziestowieczną historią Ukrainy w Polsce są na ogół oderwane od badań nad faszyzmem i Holokaustem. Z tego względu pomijają one tworzenie ukraińskiego faszyzmu poprzez Organizację Ukraińskich Nacjonalistów, a także innych ukraińskich polityków oraz ich nowoczesnanie podczas Zagłady.
Jest to uwarunkowane pomiędzy innymi tym, iż w Polsce badania nad Organizacją Ukraińskich Nacjonalistów i Ukraińską Powstańczą Armią koncentrowały się w wielkiej mierze na konflikcie polsko-ukraińskim oraz czystce etnicznej na Wołyniu i w Galicji Wschodniej.
Po drugie, dostrzegłem, iż podejmowane na Ukrainie badania nad „nienaruszalnym nacjonalizmem" są oderwane od badań nad drugą wojną światową, Holokaustem i przemocą. Z tego powodu wpływ transnarodowego faszyzmu na działalność Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów i Ukraińskiej Powstańczej Armii, a także tworzenie ukraińskiego faszyzmu ogólnie nie są znane, podobnie jak zachowanie ukraińskich nacjonalistów w trakcie zagłady Żydów.
Faszyzm w kontekście ukraińskiej historii jednocześnie w Polsce, jak i na Ukrainie jest rozumiany zwykle jako obelga, a nie jako problem badawczy. Prezentowane studium ma za zadanie ten stan wiedzy zmienić.
Grzegorz Rossoliński-Liebe ma rzadką umiejętność syntetycznej analizy drażliwych i bolesnych tematów. Wydobywa i prześwietla także wątki, które wielu aby pomijało. Niektóre podjęte zagadnienia jeszcze długo pozostaną zapewne sporne, lecz bez takich pozycji jak ta debata historyczna byłaby niemożliwa.
— Grzegorz Krzywiec Ta dobrze udokumentowana książka porusza zagadnienie więzów pomiędzy Organizacją Ukraińskich Nacjonalistów a faszystowskimi ruchami w międzywojennej Europie. To obowiązkowa lektura dla wszystkich zainteresowanych dwudziestowieczną historią Europy.
— Antony Polonsky Organizacja Ukraińskich Nacjonalistów i jej zbrojne ramię, Ukraińska Powstańcza Armia, są gloryfikowane na Ukrainie jako narodowi bohaterowie. Czym jednak były te organizacje z naukowego punktu widzenia? Grzegorz Rossoliński-Liebe przekonująco demonstruje, że OUN postrzegała samą siebie jak organizację należącą do tej samej grupy ruchów co włoscy faszyści i niemieccy narodowi nacjonaliści.
— John-Paul Himka To studium demonstruje, jak najpierw włoski faszyzm, a później niemiecki narodowy socjalizm oddziaływały na radykalny ukraiński nacjonalizm, w głównej mierze Organizację Ukraińskich Nacjonalistów, i jak ta organizacja próbowała stworzyć własną ukraińską formę faszyzmu.
— Arnd Bauerkämper W tym atrakcyjnie napisanym eseju Grzegorz Rossoliński-Liebe naświetla, jak Organizacja Ukraińskich Nacjonalistów próbowała stworzyć etnicznie jednakowe państwo typu faszystowskiego. Żeby to osiągnąć, ukraińscy nacjonaliści mordowali głównie Żydów i Polaków.
Dokonywali tego jako członkowie OUN, Ukraińskiej Powstańczej Armii albo służąc w ukraińskiej policji dowodzonej przez Niemców. — Omer Bartov dr Grzegorz Rossoliński-Liebe pracuje jako historyk na Freie Universität Berlin.
Jest autorem pierwszej naukowej biografii Stepana Bandery, kilkunastu artykułów poświęconych zagładzie Żydów, faszyzmowi i drugiej wojnie światowej, a także współredaktorem zbioru studiów Fascism without Borders.
Transnational Connections and Cooperation between Movements and Regimes in Europe from 1918 to 1945.
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Faszystowski trzon radykalnego nacjonalizmu ukraińskiego, DC373C4DEB. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.