Książka stanowi pokaźny wkład w naszą wiedzę naukową dotyczącą procesów migracji powrotnych. Autor dokonał w niej tytanicznej pracy koncepcyjnej obejmującej pełny proces migracji niepełnej, od okresu poprzedzającego podjęcie decyzji w wędrówce do momentu powrotu do społeczności pochodzenia.
Przeanalizowane przez niego uwarunkowania i konteksty strukturalne postaw i zachowań migrantów powrotnych wzbogacają naszą wiedzę na temat procesów migracyjnych. Jego typologia strategii działania migrantów powrotnych z całą pewnością może służyć jako narzędzie analizy ich adaptacji do społeczeństwa pochodzenia.
Z recenzji dra hab. Dariusza Niedźwiedzkiego, prof. UJ Dominujący akademicki dyskurs każe myśleć o współczesnej migracji jako płynnej, ciągłej, nomadycznej i eksterytorialnej podróży, w której nie należy doszukiwać się wyjazdów i powrotów.
W opowieściach moich znajomych geograficzne terytorium zdawało się jednak pełnić rolę jednego z głównych bohaterów. Miejsce wypełnione było wydarzeniami, ludźmi, budynkami, ulicami, lasem, nasycone zapachami i żywymi uczuciami.
Na ile jednak to miejsce, do którego się wraca, jest miejscem prawidłowo znanym, a na ile już nieznanym? Na ile powracający to "swój", a na ile "obcy"? Ze wstępu
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Powroty do (nie)znanego kraju. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.