Narracje zombiecentryczne. Literatura ‒ Teoria ‒ Antropologia to głównie rozważania genologiczne i antropologiczne; ich celem jest zdyskontowanie powszechnego wyobrażenia, że teksty koncentrujące się wokół zombie są wyłącznie horrorami bądź nie angażują się w wyraźne dyskursy. Popkultura jest bowiem ‒ paradoksalnie ‒ wyjątkowo czułym rezonatorem wszelkich przemian, kryzysów czy paradygmatów, co oznacza, iż znajdują one odbicie w jej artefaktach. Dlatego widocznym aspektem zawartych w książce rozważań staje się prezentacja zaangażowania literatury zombiecentrycznej w przepracowywanie doświadczeń konfliktów współczesności. Wszystkie te kwestie są boleśnie niedostrzegalne dla wielu badaczy, przyjmujących a priori, że wytwory nienależące do mainstreamu czy niezakorzenione w tradycji literackiej nie odznaczają się wysokoartystycznością bądź reprezentują wyłącznie walor rozrywkowy.
Książka ukazuje nowatorskie podejście do tematyki zombie w literaturze: ma wyszczególnić ‒ czy także podpowiedzieć ‒ nieco inną drogę bądź inny sposób oglądu tekstów wpisujących się w popkulturę i obudowanych wokół nad wyraz symbolonośnej figury zombie.
Ksenia Olkusz świetnie zdaje sobie sprawę z tego, z jak obfitym tematem (...) przyjdzie jej się zmagać (...). Ujęcie to nie tyle „nobilituje banalny temat”, jak zwykli uważać rodzimi teoretycy literatury o konserwatywnym nastawieniu, ile pozwala umieścić go w zupełnie nowej perspektywie badawczej.
dr hab. Dariusz Brzostek, prof. UMK
Autorka ani przez moment nie ogranicza się do ekskluzywnej sfery konwencjonalnej humanistyki, choć pragmatycznie używa wypracowanych poprzez nią kodów i metodologii. Opisuje (…) sytuację „między”, w której popkultura wydaje się istotnie bardziej odpowiedzialna za nasz świat aniżeli kultura wysoka.
dr hab. Rafał Szczerbakiewicz
Ksenia Olkusz ‒ historyk, krytyk i teoretyk literatury; w kręgu jej zainteresowań są studia nad literaturą i kulturą popularną, transfikcjonalnością i transmedialnością; naukowo zajmuje się także utopiami i dystopiami w literaturze, serialach, filmach i grach video; autorka wielu artykułów, a także książek: Materializm kontra ezoteryka (2017) i Współczesność w zwierciadle horroru. O najnowszej polskiej fantastyce grozy (2010).
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Narracje zombiecentryczne literatura - teoria - antropologia. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.