Zbiór studiów Wojciecha Iwańczaka poświęcony jest „świadkom historii". Pojęcie to ma – według autora – dwojakie znaczenie i znajduje odbicie w układzie książki. Część pierwsza analizuje przeróżne przeciętniewieczne źródła i próbuje ukazać specyfikę widzenia zjawisk przez ówczesnych autorów.
Materiału dla dociekań dostarczyli tacy pisarze jak Jan Długosz, Eneasz Sylwiusz Piccolomini, kroniki czeskie czasów Luksemburgów ze idealną „Kroniką Zbrasławską" na czele i pierwsza „narodowa" rymowana kronika czeska tzw.
Dalimila. W osobnym szkicu autor próbuje zakreślić granice wolności twórczej pisarzy w przeciętniewieczu. W części drugiej tomu skatalogowano studia nad historiografią mediewistyczną XIX i XX w., od czeskiego „ojca narodu" Franciszka Palackiego poczynając, przez twórczość Josefa Macka, Franciszka Grausa, a na zmarłych niedawno Stanisławie Russockim, Stanisławie Bylinie i Jerzym Kłoczowskim kończąc.
To są ci „świadkowie historii" w drugim znaczeniu, Wojciech Iwańczak stara się ukazać widzenie świata średniowiecza poprzez życie i badania wybitnych uczonych ostatnich dwóch stuleci. Wojciech Iwańczak jest obecnie wykładowcą Akademii Ignatianum w Krakowie.
Absolwent Uniwersytetu Warszawskiego, tamże uzyskał habilitację, zaś doktorat i profesurę „belwederską" w Instytucie Historii PAN. Jest autorem ponad 350 prac, publikowanych w kilkunastu krajach ( kilka książek przetłumaczono w Niemczech i w Czechach ), członkiem Polskiej Akademii Umiejętności, Towarzystwa Naukowego Warszawskiego, członkiem honorowym Czeskiego Towarzystwa Historycznego, posiadaczem najwyższego czeskiego odznaczenia naukowego Medalu Franciszka Palackiego.
Brał udział w konferencjach i wykładał m. In. W Australii, Republice Południowej Afryki, Brazylii, Puerto Rico, Nowej Zelandii, USA, Tasmanii, Chinach i w wielu krajach europejskich. W swoich badaniach skupia się na dziejach Europy Środkowej późniejszego przeciętniewiecza i na historii geografii i kartografii.
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla świadkowie historii? średniowiecze w dziejopisarstwie europy środkowej dawniej i dziś, AZ#4734416FEB/DL-ebwm/mobi. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.