Ksiądz dr hab. Jerzy Adamczyk w monografii p.t. „Instytucja kapituł kanoników w perspektywie zasady salus animarum suprema lex" podjął się interesującego i cennego pod względem równocześnie kanonistycznym, jak i prawno-historycznym tematu, jakim jest kwestia udziału kapituł kanoników w realizacji zasady salus animarum suprema lex, czyli w zbawczej funkcji Kościoła w obowiązującym prawie kościelnym.
Jedną z instytucji kanonicznych, które są uregulowane w Kodeksie prawa kanonicznego, w normach pozakodeksowych i prawie partykularnym i w statutach, są kapituły kanoników. Sobór Watykański II polecił poddać kapituły katedralne reformie, by bardziej przystosować ich działalność do współczesnych warunków, w których Kościół pełni swoją misję zbawczą.
W prezentowanej publikacji autor, w oparciu o liczne źródła kanonicznego prawa powszechnego i partykularnego stawia i uzasadnia następującą tezę: kapituły kanonickie, będące kodeksową, choć fakultatywną instytucją kanoniczną, choć zostały pozbawione aktualnie wielu dawnych uprawnień mogą być nadal wielce praktyczne, gdyż posiadają ważny udział zbawczym zadaniu Kościoła: w dziedzinie religijnej równocześnie w kościele kapitulnym, jak i poza nim, charytatywnej, społecznej, patriotycznej, kulturalnej i ekonomicznej.
Trzeba stwierdzić, iż niniejsza monografia jawi się jako kolejna ważna i cenna pozycja kanonistyczna z zakresu hierarchicznego ustroju Kościoła. Adresatami recenzowanej monografii mogą być nie tylko prawodawcy kościelni, czy sami kanonicy, lecz także wykładowcy i studenci prawa kanonicznego i liturgiki, księża, władze samorządowe i wszyscy, którzy interesują się problematyką kapituł, liturgią, czy historią Kościoła
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Instytucja kapituł kanoników w perspektywie zasady salus animarum suprema lex, 4EC91D56EB. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.