Rozwój cywilizacyjny i ekonomiczny jest nierozłącznie związany z miastami, a urbanizacja jest współcześnie typowym i stale postępującym procesem. W miastach i aglomeracjach koncentrują się zasoby materialne i ludzkie, działalność gospodarcza, a co za tym idzie produkcja dóbr i usług, przepływy kapitału i danych, życie społeczne, naukowe i kulturalne.
Miasta, rozwijając się – nierzadko wskutek żywiołowych procesów społeczno-ekonomicznych – tworzą coraz bardziej złożone systemy przestrzenno-ergonomiczne. Prowadzi to do powstawania nieprzystępnych struktur wielkomiejskich.
Zadaniem gospodarki przestrzennej jest racjonalne przekształcanie tych struktur – tworzenie obszarów o adekwatnych właściwościach, które wraz z ich zasobami przyczyniają się do rozwoju miast. Niniejsza praca powstała z myślą o przeprowadzeniu szerokich rozważań na temat planowania przestrzennego i gospodarki przestrzennej w Polsce, szczególnie w kontekście roli, jaką odgrywają w rozwoju miast i większych układów miejskich (aglomeracji /metropolii).
Nawiązuje do koncepcji przestrzennej organizacji rozwoju społeczno-gospodarczego miast. Znaczenie książki dla nauk ekonomicznych ma charakter poznawczy i praktyczny. Wartość poznawcza polega na zebraniu, uporządkowaniu i powiększeniu wiedzy z zakresu planowania i gospodarki przestrzennej.
Monografia powiększa i systematyzuje również wiedzę z tych obszarów, dodaje części ekonomiki miast, pozwalając na osadzenie procesów zachodzących w polskich aglomeracjach w kontekście teoretycznym. Użyteczne znaczenie pracy przejawia się w pełniejszym zrozumieniu zależności, mechanizmów i procesów zmian w rozwoju miast i aglomeracji (zilustrowanych przykładem obszaru metropolitalnego Poznania).
Opinie i recenzje użytkowników
Dodaj opinie lub recenzję dla Gospodarka przestrzenna miast i aglomeracji, AZ#CA46D296EB/DL-ebwm/pdf. Twój komentarz zostanie wyświetlony po moderacji.